Klenotnica ľudovej hudby - tradičné krstiny z Krásnej Lúky

Folklór a pop

Klenotnica ľudovej hudby - tradičné krstiny z Krásnej Lúky

23. 11. 2017 13:58

Podľa etnologičky Zuzany Beňuškovej sa krstiny ako hostiny po krste rozvinuli najmä v 18. storočí. Je to oslava narodenia dieťaťa a jeho prijatie do rodiny a spoločenstva. Krstiny bývali slávnostnou udalosťou, ale v mnohých oblastiach si informátori pri výskume nevedeli spomenúť na nejaký charakteristický repertoár, ktorý by túto udalosť sprevádzal, ani na jeho obradný priebeh.

Tým väčšie sú zásluhy dnes už nebohého pána učiteľa Milana Kandráča z Krásnej Lúky, ktorému sa podarilo zostaviť s miestnou folklórnou skupinou zaujímavé pásmo o krstinách. V roku 1983 sa stalo základom relácie Klenotnica ľudovej hudby, ktorú autor Ondrej Demo doplnil príspevkom o gajdici, charakteristickom hudobnom nástroji horného Potorysia, ale aj pesničkami Moniky Kandráčovej.

Gabriela Hermélyová býva v našom vysielaní častým hosťom - predovšetkým ako autorka cyklu Kronika populárnej hudby. Keď oslávila speváčka 65. narodeniny, redaktor Ján Palkovič s ňou pripravil rozhovor a reláciu Moja láska swing (1997).

V rokoch, keď USA používali na kozmické pokusy opice a Čína rôzne druhy zvierat, v kozmických koráboch Sovietskeho zväzu lietali takmer výlučne psy. Prvým bola Lajka. Potom prišli sučky Belka a Strelka, ktoré počas dvadsiatich piatich hodín na Sputniku 5 sedemnásťkrát obleteli Zem a potom úspešne pristáli. Stalo sa tak 19. augusta 1960 a pripravili tak cestu do vesmíru prvému človeku - Jurij Gagarin vyštartoval na Vostoku 1 12. apríla 1961.

Boli to udalosti, ktoré sledoval celý svet, a je teda prirodzené, že našli odozvu aj v populárnej hudbe. Dve pesničky venované Belke a Strelke a vesmírnemu letu Juraja Gagarina mal vo svojom repertoári aj Tanečný orchester Juraja Belczellera, ktorému venovala Gabriela Hermélyová jednu z relácií cyklu Kronika populárnej hudby (1998).

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Michal Svítok, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??