Začínali v rozhlase - Pavol Hammel

Folklór a pop

Začínali v rozhlase - Pavol Hammel

15. 03. 2018 14:08

Pavol Hammel pochádza z hudobníckej rodiny. K hudbe, presnejšie k husliam ho priviedol otec, huslista v Slovenskom národnom divadle. Pavol bol členom orchestra Železničiarskeho umeleckého súboru, ktorý hrával ľudové, klasické i moderné tanečné piesne. Ako šestnásťročný začal hrať na gitare, v roku 1963 založil skupinu Prúdy. Za desaťročia, ktoré odvtedy uplynuli, sa Pavol Hammel stal žijúcou legendou, ako sa k tomu aj sám žartom priznáva.

Vypočujte si rozhovor, ktorý s Hammelom v roku 1997 pripravil hudobný publicista Ján Palkovič. Relácia sa vysielala v rámci cyklu Začínali v rozhlase a doplnia ju piesne Paľa Hammela s textami Borisa Filana. Spoluúčinkovali Fedor Frešo, Vlado Mallý, Dušan Banyák, Otakar Petřina, Jozef Farkaš, Ivan Belák, Ján Lauko, Ľubomír Plai a Festivalový orchester a zbor pod vedením Josefa Vobrubu.

Popredná etnomuzikologička Alica Elscheková sa venovala regionálnym výskumom ľudovej vokálnej kultúry na celom území Slovenska, ktoré jej poskytli východiskovú základňu k štýlovým analýzam, hodnoteniu a klasifikácii ľudových piesní. Sama i v spoluautorstve s manželom Oskárom Elschekom vydala odborné knižné publikácie: O slovenskej ľudovej piesni a ľudovej hudbe, Regionálne a lokálne etnomuzikologické výskumy, Etnomuzikologická analýza a klasifikácia, Stratigrafické problémy ľudovej hudby v Karpatoch a na Balkáne, Svadobné nosenie darov v Štrbe.

V roku 2002 pripravila Alica Elscheková na požiadanie redaktorky Miriam Kubandovej z banskobystrického rozhlasového štúdia dvojdielnu hudobno-slovnú reláciu s názvom O zvykoch veľkonočného obdobia, ktorá sa vysielala v rámci cyklu Hudobné dedičstvo. Slovom sprevádzajú autorka a Ivan Štrbík. Účinkovali speváci a muzikanti z Važca, Smrečian, Liptovskej Kokavy, Rudinej a z ďalších obcí Slovenska.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Tomáš Halász, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??