Klenotnica ľudovej hudby - Vianočné zvyky a piesne

Folklór a pop

Klenotnica ľudovej hudby - Vianočné zvyky a piesne

13. 12. 2018 10:18

Záverečné obdobie kalendárneho roka malo v živote našich predkov zvláštne čaro. Advent nie je záverom, ale začiatkom nového liturgického roka a symbolizuje mýtických štyritisíc rokov od stvorenia sveta do Kristovho narodenia. Tanečné zábavy a svadby sú zakázané, s bujarosťou sa ľudia rozlúčia na katarínskej zábave. Vianociam predchádzajú stridžie dni a rôzne veštenia a magické úkony. Kresťanské tradície sa u nás spájajú so spomienkami na tie pohanské.

Samotné sviatky, vianočné, novoročné i ten trojkráľový, sa spájajú s koledovaním a vinšovaním, ktoré nie je len želaním, ale skutočne by malo priniesť dobro a šťastie. Predvianočným a vianočným zvykom a piesňam venoval Ondrej Demo Klenotnicu ľudovej hudby (premiéra 23.12.1984). Účinkujú speváci, muzikanti a vinšovníci z Vajnôr, Púchovskej doliny, Terchovej, Selca, Oľšova a z Raslavíc.

Prostonárodné vianočné piesne zozbierané skrz Andreja Kmeť, bohoslovca seminára ostrihomského - takýto názov má rukopisná zbierka takmer tristo znotovaných nápevov. V ukážkach zo Stračinovho cyklu Betlehemský večný salaš spievajú Peter Mikuláš a Darina Laščiaková. Spevácku skupinu skupinu Rodokmeň a OĽUN s predníkmi Miroslavom Dudíkom a Štefanom Molotom diriguje Miroslav Šmíd.

Pokojné vianočné zamyslenie nad životom a jeho hodnotami sa môže odohrať v úplnom tichu, ale niekedy ho môže sprevádzať aj hudba. Akiste toto mala na mysli aj redaktorka Zuzana Jurišová, keď pripravovala vianočné hudobno-poetické pásmo z oblasti populárnej hudby v podaní slovenských, českých i svetových interpretov. Básne recitujú Tatiana Linetová a nedávno zosnulý Marián Geišberg. Relácia Vianočné stíšenie mala premiéru 24. decembra 2003.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Radovan Stoklasa, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??