Klenotnica ľudovej hudby: Sliačanská svadba (1968)

Folklór a pop

Klenotnica ľudovej hudby: Sliačanská svadba (1968)

09. 01. 2019 16:17

Fašiangy sú obdobím medzi Tromi kráľmi a Popolcovou stredou. K tomuto času patrili na Slovensku od pradávna neodmysliteľne aj svadby, ktoré sa nemohli konať v advente ani cez vianočné sviatky, preto sa vo fašiangoch bolo treba poponáhľať, aby sa sobáš a svadobné veselie odbavili ešte pred pôstom.

Práve svadby v rôznych oblastiach Slovenska boli v popredí záujmu Ondreja Dema a ďalších tvorcov cyklu Klenotnica ľudovej hudby. Napokon práve úspešnosť nahrávok svadobných pásiem rozhodla o tom, že z relácie, ktorá sa pôvodne mala vysielať jeden rok, vznikol cyklus venovaný autentickému folklóru, ktorý je vo vysielaní Slovenského rozhlasu od roku 1966 až dodnes.

Autorom relácie Sliačanská svadba (premiéra 28. januára 1968) je rodák z Liptovských Sliačov a vynikajúci znalec tamojšieho folklóru, folklorista, etnomuzikológ a choreológ Kliment Ondrejka. Slovom sprevádza Ondrej Demo, v réžii Zuzany Antoškovej účinkujú členovia folklórnej skupiny a ľudová hudba z Liptovských Sliačov.

                                                ---------

Hudobný skladateľ Jozef Frank-Zemplínsky (1920-1974) zložil viac ako sto tanečných piesní, ktoré mu spievali František Krištof Veselý, Viera Racková, Bea Litmanová, Viera Palatová, Melánia Olláryová a Gabriela Hermelyová. Napísal niekoľko výrazných a technicky náročných skladieb pre harmoniku. Autorom relácie Kráčam v rytme (2000) je Pavol Zelenay, slovom sprevádza redaktor Ali Brezovský.

                                                  ---------

Barytonista Ľuboš Novotný sa narodil v roku 1947 v Trnave. Do dejín slovenskej populárnej hudby sa zapísal v roku 1971 ako interpret údajne prvej slovenskej soulovej piesne V storočnej aleji. V roku 1972 získal ocenenie na Bratislavskej lýre za duet s Evou Kostolányiovou Zmysel nemých slov. V roku 2003 si ho pozval do štúdia na rozhovor redaktor Ali Brezovský, aby spolu pripravili reláciu V storočnej aleji.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Pavol Ďurčo, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??