Naši vo svete - Juraj Berczeller (1998)

Folklór a pop

Naši vo svete - Juraj Berczeller (1998)

07. 02. 2019 10:14

Pred stopiatimi rokmi, presnejšie 4. februára 1914, sa v Šahách narodil hudobník, dirigent, skladateľ a aranžér Juraj Berczeller, zakladateľská osobnosť modernej slovenskej populárnej hudby. Študoval medicínu na Karlovej univerzite v Prahe. Bol častým hosťom Osvobozeného divadla. Od detstva hral na klavíri a v Prahe študoval súkromne u klaviristu Ervína Schullhoffa z orchestra Jaroslava Ježka.

Svoje skúsenosti využíval ako kaviarenský klavirista v Šahách a neskôr aj v Budapešti a Viedni, kde sa aj oženil. V roku 1956 zostavil Big band pre potreby bratislavského Parku kultúry a oddychu, ale o rok neskôr dostal angažmán v Tatra kabarete, kde hral v triu s Pavlom Polanským a Františkom Havlíčkom. Neskôr tu založil dnes už legendárny Orchester Tatra revue či Orchester Juraja Berczellera.

Sprevádzal mnohých významných spevákov - Rudolfa Cortésa, Vieru Rackovú, Hanu Hegerovú, Zuzku Lonskú, Zdenka Kratochvíla, Jozefa Krištofa, Zdenka Sychru, Marcelu Laiferovú, Tatianu Hubinskú, Dušana Grúňa. Ako hosť sa zúčastnil aj na nahrávaní albumu Zvoňte, zvonky. V roku 1968 odišiel so ženou a synom do Austrálie, zomrel v Sidney 20. októbra 2008. Reláciu Naši vo svete pripravil Vlado Franc pri krátkej návšteve Juraja Berczellera v Bratislave v roku 1998.

                                               ---------

V bloku populárnej a folklórnej hudby na Rádiu Pyramída si ďalej môžete vypočuť tri diely z cyklu Pieseň v srdci zrodená z rokov 1974 a 1975, ktoré redaktor Vojtech Tátoš venoval fujaristom a píšťalkárom, nositeľom tradície vo výrobe a hre na týchto pastierskych ľudových hudobných nástrojoch.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Anton Šmotlák, Archív Hudobného centra]

Živé vysielanie
??:??