Jozef Heriban: Život na 55 minút (1988)

Literatúra a dráma

Jozef Heriban: Život na 55 minút (1988)

04. 07. 2018 13:08

Režisér, scenárista a spisovateľ Jozef Heriban oslávi v týchto dňoch 65. narodeniny. Je autorom bestsellerov Intimita vlkov a Posadnutosť. Jeho próza Niekto na mňa stále píska vyhrala v roku 1993 v anonymnej súťaži Literárneho fondu. Kniha Úspech má srdce žraloka sa stala „Knihou roka 2007" v čitateľskej ankete Knižnej revue. Je spolurežisérom a spoluautorom televízneho komediálneho seriálu Bud Bindi a úspešných filmov Utekajme, už ide!, Južná pošta a Dávajte si pozor! 

Po štúdiu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave pracoval ako dramaturg hier pre staršiu mládež v rozhlase, neskôr ako dramaturg Slovenskej filmovej tvorby. Jeho hra Da capo al fine bola v roku 1981 ocenená na VII. Festivale pôvodnej rozhlasovej hry v Piešťanoch. V súčasnosti sa venuje literatúre a externe prednáša na Fakulte managementu UK v Bratislave. Je prezidentom Slovenského centra PEN a členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

Na Rádiu Pyramída si môžete vypočuť jeho hru Život na 55 minút (1988). V réžii Viktora Lukáča účinkujú: Peter Jezný, Elo Romančík, Viera Topinková, Soňa Valentová, Viera Richterová, Kristína Kolcová, Barbora Horváthová a Alena Horváthová.

Básnik Ivan Krasko sa narodil pred 142. rokmi 12. júla. Je zakladateľskou osobnosťou modernej slovenskej lyriky, vedúcim predstaviteľom Slovenskej moderny, slovenského symbolizmu a významný básnik európskeho symbolizmu. Milan Rúfus o ňom napísal:

Otvoril báseň ľudskému indivíduu spôsobom takým podmaňujúcim, že tento spôsob potom spätne, ako kľúč, otváral indivíduum poézii. To je kľúčové gesto, posun do poézie 20. storočia. Preto je Krasko vlastne prvý slovenský básnik, ktorého aj súčasný čitateľ číta ako svojho, stotožňujúc sa s jeho básňou bez literárnohistorického alebo čítankového odstupu."

Viliam Záborský vám zarecituje jeho dve vari najznámejšie básne Otrok a Otcova roľa.

Blok, venovaný literatúre a dráme, pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: Štefan Puškáš, TASR]

Živé vysielanie
??:??