Marta Földešová: Karneval v hudbe

Klasika

Marta Földešová: Karneval v hudbe

27. 02. 2017 15:47

Ako sa skladatelia vážnej hudby inšpirovali fašiangovými tradíciami a zvykmi? Na túto rozmarnú tému sa hlbšie zamerala hudobná redaktorka Marta Földešová, ktorá čerpala z bohatej studnice hudobnej literatúry, spojenej s námetmi ako bál, karneval, tanec, zábava...

V jej relácii Karneval v hudbe z cyklu Dialógy s hudbou postupne zaznejú ukážky z diel Chačaturjana, Straussa, Händla, Berlioza, Schumanna, Dvořáka, Verdiho, Debussyho a Webera. Na relácii spolupracoval zvukový majster Pavel Hanzel, redakčne pripravila Melánia Puškášová. Premiéra bola, samozrejme, uvedená počas fašiangového obdobia 15.2.2004.

V marci sa uskutoční na všetkých pódiách Slovenského rozhlasu festival Radio Head Awards 2017, ktorý vyvrcholí 12. marca v Starej tržnici, kde bude udeľovanie Hudobných cien RHA za rok 2016. Aby sme vás na túto výnimočnú akciu navnadili, odvysielame na Rádiu Pyramída záznam koncertu rezidenčného súboru Rádia Devín Ensemble Ricercata (Ronald Šebesta - klarinet, Eniko Ginzery - cimbal, Milan Paľa - husle, Ivan Šiller - klavír). Koncert redakčne a autorsky pripravil a uvádzal na festivale roku 2014 Peter Dan Ferenčík. Odznejú skladby Šesť Rumunských tancov a Kontrasty od Bélu Bartóka a Dialógy pre cimbal a klarinet od Juraja Beneša.

Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.

Živé vysielanie
??:??