Dialógy s hudbou - Sergej Prokofiev

Klasika

Dialógy s hudbou - Sergej Prokofiev

14. 03. 2017 14:28

Na petržalskej základnej škole (Prokofievova 5) visí vo vestibule tento citát: „Hudba napísaná neúprimne je neživotná." Ako už napovedá názov ulice, boli to slová skladateľa Sergeja Prokofieva. 5. marca 1953 zomreli v sovietskom Rusku dve osobnosti, ktoré sa zapísali do dejín. Josif Vissarionovič Stalin dostal mozgovú porážku a v ten istý deň hudobný svet navždy opustil skladateľ Sergej Prokofiev. Údajne sa v deň pohrebu Prokofievova smrť celkom vytratila z médií, lebo noviny sa venovali iba štátnemu smútku za Stalinom.

Už počas života sa Prokofiev stal uznávaným a všestranným skladateľom. Písal orchestrálne a komorné diela, opery, balet, filmovú hudbu, i kantáty. Bol skvelým klaviristom a rešpektovaným dirigentom. Vyskúšal život v emigrácii, ale túžba po domove ho prinútila vrátiť sa naspäť.

Z cyklu Dialógy s hudbou vyberáme reláciu Zdenky Bernátovej, venovanú tomuto velikánovi hudby 20. storočia. Premiéru mala 18.2.2001. Účinkovali Mária Dacejová, Vladimír Minarovič a Peter Kolník. Redakčne pripravila Melánia Puškášová, zvuk Václav Frkal.

Cyklus Hudba v 20. storočí prinášal pestrý výber skladateľských profilov známych aj menej známych osobností. Igor Javorský pripravil v roku 2001 reláciu Dve podoby amerického symfonizmu. Vypočuť si môžete ukážky z tvorby menej známych autorov Geralda Levinsona, Ingrama Marshalla a Allana Gordona Bella.

Igor Javorský sa zameral na symfonické diela s mimohudobným programom a zaujímavým autorským príbehom: Levinsonove Premeny mora (1991) a Bellove Kráľovstvo prichádza (2000). Obe témy poskytujú celý rad inšpiratívnych hudobných aj filozofických asociácií, ktoré hudba vie aj bez slov dokonale vyjadriť.

Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.

Živé vysielanie
??:??