Bela Felix: Kľúčik od piatich čiar

Klasika

Bela Felix: Kľúčik od piatich čiar

23. 05. 2017 15:59

Hudobno-slovné programy z banskobystrického a bratislavského rozhlasového štúdia opäť prezradia zaujímavé súvislosti zo slovenského hudobného života uplynulých desaťročí. Z Banskej Bystrice, ktorá oslavuje 60. výročie začiatku rozhlasového vysielania, poslal príspevok hudobný redaktor Ľuboš Kovačech.

Autorom umelecko-publicistického pásma Kľúčik od piatich čiar je Bela Felix. Symboliku piatich čiar s husľovým kľúčom na začiatku netreba hudobníkom vysvetľovať. Relácia, určená hudobnej mládeži, je zároveň interpretačným profilom účinkujúcej klaviristky Evy Sendreiovej, absolventky a pedagogičky Akadémie umení fakulty múzických umení v Banskej Bystrici. Zaznejú ukážky z tvorby Bedřicha Smetanu, Bohuslava Martinů a Jána Cikkera. Na relácii z roku 2004 spolupracoval zvukový technik Vladimír Mihok, redakčne pripravila Alžbeta Juříková.

Pri mapovaní našej nedávnej hudobnej histórie teraz siahneme na najvyšší regál s umeleckými programami. Majsterkou hudobného fíčru bola v slovenskom rozhlase hudobná redaktorka Etela Čárska. V relácii Súvislosti - Rezonancie ticha (2010) účinkujú okrem autorky Tomáš Boroš, Martin Marek a Mirko Krajčí, teda osobnosti, ktoré sú v tesnom kontakte s duchom hudby aj s duchovnými sférami ľudí. Zvukový priestor fíčru mal pod palcom zvukový majster Dušan Buchel, s ktorým autorka Etela Čárska veľmi často spolupracuje.

Klasický blok na Rádiu Pyramída ukončíme temperamentnou španielskou klavírnou skladbou El Puerto od Isaaca Albéniza v podaní klaviristky Zuzany Paulechovej-Štiasnej, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici.

Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.

 

Živé vysielanie
??:??