Kaleidoskop z histórie vianočných relácií

Klasika

Kaleidoskop z histórie vianočných relácií

25. 12. 2018 00:02

V Kaleidoskope z histórie vianočných relácií nazrieme do našej bohatej rozhlasovej fonotéky. Autorka Melánia Puškášová pripomenie rozhlasové duchovné poklady z vianočných relácií Zdenky Bernátovej, Etely Čárskej, Hany Urbancovej a Egona Kráka. Poetické slovo striedajú tematicky ladené hudobné ukážky od Hildegardy von Bingen, Johanna Sebastiana Bacha, Antona Zimmermanna, Norberta Bodnára, Mikuláša Schneidera-Trnavského či Jana Garbareka.

Redaktorka Melánia Puškášová pre vás pripravila pásmo obľúbených kolied a vianočných piesní v menej známych úpravách. Anjelské pozdravenie v úprave Petra Zagara spieva Miroslav Dvorský, zbor Konzervatória v Bratislave diriguje Dušan Bill. Pokračujeme úpravou koledy Pásli ovce valasi pre organ od Jaroslava Krčka. Na organe hrá Ivan Sokol. Skladba Narodil se Syn Boží zaznie v podaní Marty Kubišovej a Mareka Ebena. A na záver zaspieva americká vokálna skupina Boyz II Men legendárnu pieseň Franza Xavera Grubera na text Josepha Mohra Tichá noc.

Na záver vianočného a novoročného hudobného bloku sme zaradili reláciu z cyklu Hrá SOSR. Pripomenieme si významných slovenských skladateľov a interpretov, ktorým 1. januára 2018 pri príležitosti 25. výročia vzniku SR udelil prezident Andrej Kiska štátne vyznamenanie. Rad Ľudovíta Štúra získali Peter Breiner a Ilja Zeljenka (in memoriam). Rad Bieleho dvojkríža získala Gabriela Beňačková.

Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.

[foto: pixabay.com]

 

Živé vysielanie
??:??