Portréty - Juraj Kubánka oslavuje 90. narodeniny

Publicistika

Portréty - Juraj Kubánka oslavuje 90. narodeniny

25. 10. 2018 15:38

Tanečník a choreograf Juraj Kubánka, jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku, oslávi 31. októbra svoje 90. narodeniny. Základné prvky ľudového tanca spojil s novým moderným náhľadom na tanec a jeho vyjadrovacie možnosti. 40 rokov pôsobil v SĽUK-u ako choreograf, tanečník a režisér, jeho umelecká práca zahŕňa okolo 250 tanečných diel a príležitostne si zahral aj vo filme. O svojom vzťahu k tancu hovorí:

Tanec je mojou celoživotnou náplňou. Práve preto, že pre mňa nebol a nie je len povolaním, ale mojou životnou láskou a záľubou, nepociťujem potrebu príliš veľa oddychovať. No človek pokiaľ vládze, mal by pracovať. Najmä pokiaľ ide o tvorbu, bola by škoda nerobiť."

Redaktorka Hana Michalčíková v roku 2016 priblížila poslucháčom Rádia Regina život a tvorbu Juraja Kubánku v cykle Portréty.

Spisovateľ, diplomat a rozhlasový redaktor Ľubomír Moncoľ patril k zakladajúcim tvorcom kultovej relácie Na modrej vlne. Jeho rozhlasové kurzy francúzštiny vyšli aj tlačou. Z cesty po Vietname, kde bol vojnovým korešpondentom, napísal cestopis Ľudia proti skaze. Od roku 1968 pracoval v diplomatických službách. V Paríži vykonával funkciu kultúrneho a tlačového atašé. Nadviazal styk s francúzskymi partizánmi a napísal o nich knihu Francúzi v SNP. V rozhlasovom archíve sme objavili jeho pásmo Život sa prihovára mládeži z roku 1955.

Rozhlasoví zahraniční korešpondenti vždy patrili medzi žurnalistickú elitu. Prvým z bratislavského rozhlasu, ktorý patril do tejto vybranej spoločnosti, bol Dušan Ruppeldt (4. novembra si pripomenieme 25. výročie úmrtia). Rozhlasovým poslucháčom predstavil Indiu, Juhovýchodnú Áziu, Srí Lanku, Indonéziu. Podnikol reportážne cesty do Barmy, Kambodže a Laosu. Ako jeden z prvých slovenských žurnalistov navštívil Japonsko.

Neskôr pôsobil ako korešpondent Československého rozhlasu a Československej tlačovej kancelárie pre Latinskú Ameriku. V lete roku 1968 prišiel na dovolenku do Československa. Podpísal manifest 2000 slov a vyslovil sa za zrušenie cenzúry. Nasledovalo vylúčenie z komunistickej strany a strata zamestnania. Viac sa o Dušanovi Ruppeldtovi dozviete v pásme Vladimíra Draxlera z cyklu Odkazy (2001).

Karikaturista a scénický výtvarník Fedor Vico vytvoril pre humoristický časopis Roháč populárnu postavu Jánošíka (Dereš Fedora Vica). V roku 1969 vydal tieto karikatúry knižne, ale celý náklad bol „zošrotovaný" a autor dostal zákaz publikovania. Svojej obľúbenej témy kreslených zbojníkov sa nevzdal, pod pôvodným názvom však začali vychádzať až po roku 1990.

Fedora Vica, ktorý 9. novembra oslávi 74. narodeniny, si predstavíme ako píšuceho karikaturistu v literárnom pásme Daniely Kapitáňovej Karikaturisti píšu Silvester (2009). Okrem Fedora Vica do relácie prispeli tiež Ivan Popovič a Fero Jablonovský. V réžii Laca Keratu účinkujú Igor Krempaský a Pavol Šajmovič.

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: Martin Baumann, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??