Hory vo mne - Eduard „Kuro“ Lipták

Tip na týždeň

Hory vo mne - Eduard „Kuro“ Lipták

09. 10. 2017 13:56

Pri príležitosti 60. výročia začiatku pravidelného rozhlasového vysielania z Banskej Bystrice vyberáme to najlepšie, čo sa ukrýva v našich archívoch. Redaktorka Marcela Čížová tentoraz vybrala zaujímavú reláciu Hory vo mne (2015), ktorá získala cenu Litfondu.

Člen horskej záchrannej služby, horolezec a horský vodca Eduard „Kuro" Lipták zaznamenával svoje pôsobenie v horách na nahrávacie zariadenie. Mal na to patričné školenie, jeho otec bol náš kolega - majster zvuku Edo Lipták starší. Autentické záznamy sú doplnené pôsobivou hudbou a poéziou. O sebe Kuro hovorí, že je telom aj dušou pretekár a to najmä na horách a tiež nevyliečiteľný idealista a naturalista. Jeho životným krédom je: „Zhlboka dýchaj - je len tu a teraz!"

Kuro je fyzicky nesmierne výkonný chlap, vyniesol stokilogramový náklad z Hrebienka na Zamkovského chatu za 41 minút. To je 2 700 metrov s prevýšením viac ako 190 metrov. Istý čas to bol traťový rekord Nosičskej stovky. Na Lomnický štít vyniesol Romana Bilíka, ktorý je na vozíku a bez prístroja sa nedokáže ani sám nadýchnuť. Roky sníval o Lomnickom štíte až mu tento sen splnil Edo Lipták.

[text: Marián Grebáč, foto: Oliver Ondráš, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??