O rádiu

Články

O rádiu

01. 01. 2018 14:45

Rádio Pyramída vzniklo v roku 2016, keď si Slovenský rozhlas pripomínal 90. výročie začiatku vysielania, s dramaturgickým zámerom prinášať poslucháčom najvýznamnejšie nahrávky z nášho bohatého archívu. Mottom sa stali slová „história zapísaná do zvuku". V roku 2017, keď si pripomínali začiatok vysielania štúdiá v Banskej Bystrici (60. výročie) a v Košiciach (90. výročie), bolo Rádio Pyramída opäť pri tom.

Naša úspešná misia pokračuje aj v roku 2019. Aj po silných „osmičkových" rokoch tu máme významné výročia, ktoré bude dramaturgia Rádia Pyramída reflektovať špeciálnymi tematickými pásmami. 4. mája uplynie 100 rokov od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Od vzniku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu uplynulo už 90. rokov a Slovenská filharmónia oslavuje svoje 70. narodeniny. Venovať sa budeme tiež 30. výročiu Nežnej revolúcie (17. november 1989).

Rádio Pyramída rovnako ako spriaznené okruhy Litera a Junior vysiela digitálne. Poslucháči si môžu programovú službu pustiť na svojich počítačoch, mobiloch a tabletoch, alebo naladiť cez satelit (UPC, Skylink). Redaktori s dlhoročnými skúsenosťami vyberajú z archívu nahrávky, ktoré zostavujú do piatich dvojhodinových blokov. Tie počas dvoch týždňov rotujú vo vysielaní tak, aby sa opakovali vždy v iných časoch a postupne sa nahrádzali novými. Jednotlivé segmenty sú podľa obsahu jednotlivých príspevkov zostavené takto:

Blok A    Publicistika - Marián Grebáč
Blok B    Klasická hudba - Melánia Puškášová
Blok C    Humor - Tamara Chlebová
Blok D    Folklór a pop - Marián Minárik
Blok E    Literatúra a dráma - Marián Grebáč

Blok A
Prvý tematický blok prináša najdôležitejšie publicistické cykly, alebo jednotlivé relácie, ktoré formovali naše vysielanie počas desaťročí vývoja rozhlasu. Na modrej vlne, Pozor Zákruta!, Rádiomaják, Vec verejná, Rádiovíkend - to je len časť publicistických programov, ktoré mnoho rokov patrili a niektoré stále patria k tomu najlepšiemu, čo rozhlas poskytol svojom poslucháčom. Tak isto aj rozhovory s významnými osobnosťami, záznamy z prelomových udalostí, ktoré ovplyvnili život minulých generácií, ale formovali aj náš dnešný život.

Blok B
Počas 90. ročnej histórie Slovenského rozhlasu vzniklo v našich štúdiách množstvo hodnotných nahrávok klasickej hudby. Pod Pyramídou máme jedno z najlepších nahrávacích štúdií v Európe. Ide o nahrávky klasickej hudby rôznych období, štýlov a foriem, od renesancie cez romantizmus až po hudobnú modernu, od klavírnych miniatúr cez komorné skladby až po symfónie a opery. V rozhlasovom archíve sú uložené aj unikátne nahrávky zo starších období. Do vysielania Rádia Pyramída budú zaradené aj koncerty svetových orchestrov a sólistov, ktoré sme získali cez výmenu v rámci EBU. Dôležitou súčasťou budú aj rozhovory s hudobníkmi, skladateľmi, dirigentmi, ako aj muzikológmi v hudobno-slovných reláciách.

Blok C
Mnoho rokov patrili rozhlasové humoristické programy k tým najobľúbenejším a najpočúvanejším. Maratón, Humorikon, Apropos, Pod pyramídou ako aj ostatné nedeľné zábavníky a nahrávky z rozhlasových Silvestrov, to všetko patrí ku skvostom nášho archívu. Osobnosti ako Štepka, Markovič, Lasica, Satinský, Filip, Radič, Chlebová, Benediková, Vacvalová, Andássi, Krajíček, Hlaváček, Gažo a Kado.... to je len niekoľko mien, s ktorými sa naši poslucháči v tejto časti vysielania Rádia Pyramída budú stretávať najčastejšie.

Blok D
V tomto bloku sa sústredíme na najcennejšie hudobné a hudobno-slovné nahrávky z oblasti folklóru, folku, jazzu a populárnej hudby. Stovky hodín záznamov autentického folklóru zo všetkých regiónov Slovenska umožnia poslucháčom nahliadnuť do pestrého a bohatého sveta nášho ľudu. Mnohé programy, ktoré v našich štúdiách alebo na festivaloch realizovali popredné súbory zamerané na štylizovaný folklór, patrili medzi poslucháčmi medzi veľmi obľúbené (Klenotnica ľudovej hudby, Zahrajte mi túto). Prinesieme aj záznamy autentického folklóru z prestížneho festivalu Grand prix Svetozára Stračinu, ktorý organizuje práve Slovenský rozhlas. Dramaturgia tejto časti vysielania Rádia Pyramída nezabúda ani na programy z oblasti folku, jazzu a populárnej hudby, pričom mnohé nahrávky týchto žánrov vznikli v štúdiách Slovenského rozhlasu.

Blok E
V rozhlasovom archíve môžeme objaviť neobyčajnú nahrávku z roku 1938. Komédia Ferka Urbánka Ratkovský poštár je unikátna tým, že ukazuje, ako vyzeralo rozhlasové vysielanie v čase, keď sa ešte vysielalo naživo. Zasvietila červená a išlo sa do éteru. Nevieme presne, ako táto nahrávka vznikla, ani kto ju vyrobil, ale vieme, že jej patrí miesto vo vysielaní Rádia Pyramída. Spolu s desiatkami ďalších rozhlasových hier, ktoré vznikli po roku 1950, kedy sa začali vysielať zo záznamu. Mnohé z nich sa presadili na rozhlasových festivaloch doma aj v zahraničí (napr. Muchy v zime spisovateľa Dušana Dušeka a režiséra Viktora Lukáča). Súčasťou tohto bloku budú tiež kratšie dramatické texty, čítania z prozaických a poetických diel slovenských aj svetových autorov v interpretácii najlepších hercov, ako aj rozhovory so spisovateľmi, scenáristami, dramaturgmi a hercami.

Živé vysielanie
??:??