Stretnutie s krásou - Darina Vašíčková

Stretnutie s krásou - Darina Vašíčková

Tesne pred svojimi 85. narodeninami odišla do rozhlasového neba herečka, recitátorka a moderátorka Darina Vašíčková. V roku 1959 sa stala členkou Rozhlasového hereckého súboru v Bratislave. Ako vynikajúca interpretka poézie získala ocenenia na súťažiach Neumannove Poděbrady a Vansová Lomnička. Pre mládežnícke vysielanie zdramatizovala viacero literárnych predlôh. Sporadicky účinkovala aj v televízii a písala scenáre. Toto všetko robila bravúrne vyše 40 rokov. V rozhlasovom archíve sa nachádzajú kilometre pásov s jej hlasom. Martin Jurčo v nekrológu píše:

Darina Vašíčková bola členkou veľkej rodiny rozhlasových hercov, ktorí sa najvýraznejšie uplatňovali od 60. do 90. rokov (Gustáv Legéň, Jozef Šimonovič, Vladimír Minarovič, Jela Lukešová, Hana Kostolanská, Erika Bauerová, Ján Valentík a ďalší), no za najtesnejšie herecké spojenie možno považovať jej spoluprácu s kolegom - hercom Vladimírom Minarovičom. Účinkovala s ním v celom rade dramatických, no najmä umelecko-publicistických a dokumentárnych relácií. Často hovorila, že aj takémuto prednesu textu sa bolo treba naučiť a nebolo to také jednoduché."

Na Darinu Vašíčkovú si zaspomíname v hudobno-slovnom pásme Stretnutie s krásou (2001). Herečka rozpráva o svojich profesionálnych začiatkoch, o svojej celoživotnej láske k umeleckému slovu, recituje úryvky z obľúbených diel a vyberá skladby, ktoré ju inšpirovali.

[foto: RTVS]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame