MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022

Štefan Králik: Trasovisko (1957)

Štefan Králik: Trasovisko (1957)

Spisovateľ a lekár Štefan Králik patrí medzi významných predstaviteľov modernej slovenskej drámy. Napísal 17 divadelných hier, niekoľko televíznych poviedok a memoárových próz. Debutoval v roku 1942 komédiou Mozoľovci. Zaradil sa do silnej povojnovej generácie autorov ako Peter Karvaš a Leopold Lahola. Kým Karvaš a Lahola reflektujú vo svojich prvotinách najmä existenciálne otázky spojené s vojnou, Štefan Králik opisuje dedinský život, pričom vychádza z vlastných zážitkov z lekárskeho pôsobenia. 

Komorná rodinná dráma Trasovisko z roku 1944 patrí medzi jeho najčastejšie hrané hry. Dielo je inšpirované Ibsenom a Dostojevským. Hlavnou témou je vedomie viny a očakávanie trestu. Sledujeme baladický príbeh manželov Hany a Ondreja, ktorí chcú mať dieťa, no ich túžba zostáva nenaplnená. Iba Hana vie, že je neplodná. Je to dôsledok zákroku, ktorý podstúpila po tom, čo ju v mladosti zviedol Peter, Ondrejov brat. Keď sa potom vydala za Ondreja, nenašla odvahu priznať sa mu. Hana sa zmieta vo vnútornom konflikte medzi túžbou po priznaní a odpustení a strachom, že Ondreja stratí.

Rozhlasovú adaptáciu divadelnej hry Štefana Králika Trasovisko v roku 1957 režíroval Dušan Zimen. V hlavných úlohách sa predstavili Hana Sarvašová, Gustáv Valach a Juraj Paška.

Blok, venovaný literatúre a dráme, pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: www.sdke.sk]

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame