Sólo pre Mariána Labudu

Publicistika

Sólo pre Mariána Labudu

29. 10. 2019 09:33

Na Rádiu Pyramída si pripomenieme nedožité 75. narodeniny významného herca Mariána Labudu. V roku 1965 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia niekoľkokrát hosťoval v Slovenskom národnom divadle, kde sa neskôr stal riadnym členom Činohry.

V roku 1968 spoluzakladal bratislavské Divadlo Na korze, ktorého členom bol do roku 1971. Potom pôsobil v činohre Novej scény, kde sa od komických a tragikomických postáv prepracoval k veľkým dramatickým úlohám. Exceloval v mnohých hrách, okrem iných napríklad ako Seňka Gromov v dramatizácii Šukšinových rozprávok, Malcolm v Macbethovi, či ako tajomník v Čaji u pána senátora.

Účinkoval v desiatkach rozhlasových hier a televíznych inscenácií. Najviac ho však verejnosť poznala vďaka postavám najmä v českých, ale aj v slovenských filmoch. Jeho najznámejšou filmovou úlohou je vodič Karel Pávek z komédie Jiřího Menzla Vesničko má středisková. Marián Labuda vtedy tento svoj úspech komentoval takto:

Všetko je len šťastie. Hral som v desiatkach filmov a nič. Potom príde jedna Vesnička a poznajú ma na celom svete."

Režisér Jiří Menzel ho potom obsadil aj do úlohy obchodníka Waldena vo filme Obsluhoval jsem anglického krále.

Pripomeňme si túto výraznú osobnosť našej kultúry v relácii z roku 2003. Sólo pre Mariána Labudu autorsky pripravil Emil Benčík a redakčne Tamara Chlebová.

                                                 ---------

V publicistickom bloku na Rádiu Pyramída si ďalej môžete vypočuť reláciu z cyklu Dejiny.sk (2015), v ktorej sa autori Peter Turčík a Róbert Kotian pokúšajú odmýtizovať Ľudovíta Štúra. A naši bývalí kolegovia, literárni kritici a spisovatelia Valér Mikula a Jozef Čertík sa porozprávajú o tom - Kto je kto v Slovníku slovenských spisovateľov (2000).

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: Ivan Majerský, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??