Boli sme pri tom - Gabo Zelenay

Boli sme pri tom - Gabo Zelenay

Pripomíname si 100. výročie narodenia rozhlasového reportéra Gaba Zelenaya, ktorý patrí medzi legendy slovenskej a československej športovej žurnalistiky.

Prvý článok mu uverejnili, keď mal 16 rokov, k mikrofón sa dostal ako 24-ročný. Študoval farmáciu na Univerzite Komenského v Bratislave, bol zaľúbený a chcel sa oženiť. Aby získal peniaze a byt, rozhodol sa zamestnať. V roku 1946 si v novinách prečítal inzerát, že Československý rozhlas hľadá športového reportéra. Vo veľmi silnej konkurencii 36 účastníkov konkurz vyhral.

Gabo Zelenay sa venoval hlavne hokeju a futbalu, ale dokázal komentovať aj športy, ktoré sa považovali za „nekomentovateľné", ako šach a šerm. Svojim originálnym prístupom k reportovaniu si získal mimoriadnu popularitu.

Absolvoval olympijské hry v Mexiku a v Moskve, viacero svetových šampionátov vo futbale a hokeji. Nezabudnuteľné sú jeho reportáže zo zimných olympijských hier v Sappore 1972, kde krasokorčuliar Ondrej Nepela získal zlato, alebo z roku 1969 z finále futbalového Pohára víťazov pohárov v Bazileji, keď Slovan Bratislava porazil Barcelonu.

Gabo Zelenay je autorom dvoch kníh Oprášené legendy a Oprášené spomienky. V roku 2003 mu prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster udelil štátne vyznamenanie - Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti športovej žurnalistiky. Zomrel vo veku 80 rokov po ťažkej chorobe. Gabo Zelenay sa zaradil do tzv. veľkej päťky rozhlasových reportérov k Oskarovi Manovi, Štefanovi Mašlonkovi, Rudolfovi Gallovi a Márii Zavarskej.

V roku 2006, pri príležitosti 80. výročia Slovenského rozhlasu, Stanislav Dutka pripravil spomienkové pásmo o tomto legendárnom športovom reportérovi do cyklu Boli sme pri tom.

[text: Marián Grebáč, foto: RTVS]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame