O rádiu

O rádiu

Rádio Pyramída vzniklo v roku 2016, keď si Slovenský rozhlas pripomínal 90. výročie začiatku vysielania, s dramaturgickým zámerom prinášať poslucháčom najvýznamnejšie nahrávky z nášho bohatého archívu. Mottom sa stali slová „história zapísaná do zvuku".

V roku 2017, keď si pripomínali začiatok vysielania štúdiá v Banskej Bystrici (60. výročie) a v Košiciach (90. výročie), bolo Rádio Pyramída opäť pri tom. Rok 2018 sa niesol v znamení prelomových „osmičkových" rokov: revolučný „meruôsmy rok" - 1848, vznik Československa - 1918, Mníchovská zrada - 1938, komunistický prevrat - 1948, okupácia vojskami Varšavskej zmluvy - 1968, Sviečková manifestácia - 1988.

Naša úspešná misia pokračovala aj v roku 2019, v ktorom sme si pripomenuli 100 rokov od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika, 90 rokov od vzniku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, 70. rokov od vzniku Slovenskej filharmónie a oslávili sme 30. výročie Nežnej revolúcie.

Rádio Pyramída rovnako ako spriaznené okruhy Litera a Junior vysiela digitálne. Poslucháči si môžu programovú službu pustiť na svojich počítačoch, mobiloch a tabletoch, alebo naladiť cez satelit (UPC, Skylink). Redaktori s dlhoročnými skúsenosťami vyberajú z archívu nahrávky, ktoré zostavujú do piatich dvojhodinových blokov. Tie počas dvoch týždňov rotujú vo vysielaní tak, aby sa opakovali vždy v iných časoch a postupne sa nahrádzali novými. Jednotlivé segmenty sú podľa obsahu jednotlivých príspevkov zostavené takto:

Blok A    Publicistika - Marián Grebáč
Blok B    Klasická hudba - Melánia Puškášová
Blok C    Humor - Tamara Chlebová
Blok D    Literatúra a dráma - Marián Grebáč
Blok E    Folklór a pop - Marián Minárik


Blok A

Prvý tematický blok prináša najdôležitejšie publicistické cykly, alebo jednotlivé relácie, ktoré formovali naše vysielanie počas desaťročí vývoja rozhlasu. Na modrej vlne, Pozor Zákruta!, Rádiomaják, Vec verejná, Rádiovíkend - to je len časť publicistických programov, ktoré mnoho rokov patrili a niektoré stále patria k tomu najlepšiemu, čo rozhlas poskytol svojom poslucháčom. Tak isto aj rozhovory s významnými osobnosťami, záznamy z prelomových udalostí, ktoré ovplyvnili život minulých generácií, ale formovali aj náš dnešný život.


Blok B

Počas 90. ročnej histórie Slovenského rozhlasu vzniklo v našich štúdiách množstvo hodnotných nahrávok klasickej hudby. Pod Pyramídou máme jedno z najlepších nahrávacích štúdií v Európe. Ide o nahrávky klasickej hudby rôznych období, štýlov a foriem, od renesancie cez romantizmus až po hudobnú modernu, od klavírnych miniatúr cez komorné skladby až po symfónie a opery. V rozhlasovom archíve sú uložené aj unikátne nahrávky zo starších období. Do vysielania Rádia Pyramída budú zaradené aj koncerty svetových orchestrov a sólistov, ktoré sme získali cez výmenu v rámci EBU. Dôležitou súčasťou budú aj rozhovory s hudobníkmi, skladateľmi, dirigentmi, ako aj muzikológmi v hudobno-slovných reláciách.


Blok C

Mnoho rokov patrili rozhlasové humoristické programy k tým najobľúbenejším a najpočúvanejším. Maratón, Humorikon, Apropos, Pod pyramídou ako aj ostatné nedeľné zábavníky a nahrávky z rozhlasových Silvestrov, to všetko patrí ku skvostom nášho archívu. Osobnosti ako Štepka, Markovič, Lasica, Satinský, Filip, Radič, Chlebová, Benediková, Vacvalová, Andássi, Krajíček, Hlaváček, Gažo a Kado.... to je len niekoľko mien, s ktorými sa naši poslucháči v tejto časti vysielania Rádia Pyramída budú stretávať najčastejšie.


Blok D

V rozhlasovom archíve môžeme objaviť neobyčajnú nahrávku z roku 1938. Komédia Ferka Urbánka Ratkovský poštár je unikátna tým, že ukazuje, ako vyzeralo rozhlasové vysielanie v čase, keď sa ešte vysielalo naživo. Zasvietila červená a išlo sa do éteru. Nevieme presne, ako táto nahrávka vznikla, ani kto ju vyrobil, ale vieme, že jej patrí miesto vo vysielaní Rádia Pyramída. Spolu s desiatkami ďalších rozhlasových hier, ktoré vznikli po roku 1950, kedy sa začali vysielať zo záznamu. Mnohé z nich sa presadili na rozhlasových festivaloch doma aj v zahraničí (napr. Muchy v zime spisovateľa Dušana Dušeka a režiséra Viktora Lukáča). Súčasťou tohto bloku budú tiež kratšie dramatické texty, čítania z prozaických a poetických diel slovenských aj svetových autorov v interpretácii najlepších hercov, ako aj rozhovory so spisovateľmi, scenáristami, dramaturgmi a hercami.


Blok E

V tomto bloku sa sústredíme na najcennejšie hudobné a hudobno-slovné nahrávky z oblasti folklóru, folku, jazzu a populárnej hudby. Stovky hodín záznamov autentického folklóru zo všetkých regiónov Slovenska umožnia poslucháčom nahliadnuť do pestrého a bohatého sveta nášho ľudu. Mnohé programy, ktoré v našich štúdiách alebo na festivaloch realizovali popredné súbory zamerané na štylizovaný folklór, patrili medzi poslucháčmi medzi veľmi obľúbené (Klenotnica ľudovej hudby, Zahrajte mi túto). Prinesieme aj záznamy autentického folklóru z prestížneho festivalu Grand prix Svetozára Stračinu, ktorý organizuje práve Slovenský rozhlas. Dramaturgia tejto časti vysielania Rádia Pyramída nezabúda ani na programy z oblasti folku, jazzu a populárnej hudby, pričom mnohé nahrávky týchto žánrov vznikli v štúdiách Slovenského rozhlasu.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame