Operný spevák Štefan Hoza bol pri začiatkoch nahrávania ľudovej hudby na gramofónové platne i pri zrode slovenskej populárnej hudby rovnako ako jeho kolega Janko Blaho. Vypočujeme si, ako spomínal na svoje prvé živé spevácke vystúpenie v rozhlase. Svoje prvé živé spevácke vystúpenie v bratislavskom rozhlase – teda v bratislavskej pobočke Radiojournalu – datoval Štefan Hoza do roku 1930. O štyri roky neskôr vyšla prvá gramofónová platňa so slovenskými populárnymi piesňami Dita a Nepovedz, dievčatko, nikomu, ktorú naspieval Štefan Hoza. Na druhej platni, takisto z roku 1934, spieva Janko Blaho. Rozprávanie historika slovenskej populárnej hudby Pavla Zelenaya o vzniku týchto dvoch platní vyberáme z úvodných častí cyklu Pesničky z pamätníka, ktorý pripravil redaktor Ali Brezovský v roku 1993.
V 50. rokoch mala Redakcia ľudovej hudby Československého rozhlasu v Bratislave dominantné postavenie v nahrávaní a vysielaní ľudovej hudby na Slovensku. Začali sa formovať hudobno-slovné relácie. V rokoch 1952-60 to bol cyklus Obrázky z dedín s podtitulom Dedina hrá a spieva, v ktorom sa využívali nahrávky ľudových piesní z jednotlivých obcí Slovenska so sprievodným slovom, reportážnymi vstupmi a s komentármi redaktorov. Jediná zachovaná relácia z cyklu Obrázky z dedín – Kostolné, ktorú pripravila Ľuba Pavlovičová-Bakovám vznikla v roku 1953. Účinkujú Vojtech Valach, Ivan Vahla, Margita Žemľová a Folkloristická skupina a Ľudová hudba Martina Cibulku z Kostolného.
V roku 1946 založil Janko Matuška v bratislavskom rozhlase inštrumentálny ľudový súbor Tatran. Jeho externými členmi sa stali hudobníci bratislavských divadelných orchestrov a cigánskych kaviarenských muzík. Matuška k Tatranu pričlenil mužské okteto a neskôr miešaný zbor. Okrem Matušku pre Tatran komponovali Alexander Moyzes, Andrej Očenáš, Zdenko Mikula, Bartolomej Urbanec, Milan Novák, Ján Hrk a ďalší. Súbor Tatran bol prvým rozhlasovým externým telesom, ktoré sa orientovalo na nahrávky ľudovej hudby. Jeho činnosť sa skončila odchodom Janka Matušku do dôchodku v roku 1951. Vypočujte si výber toho najlepšieho z repertoáru súboru Tatran.
V roku 1948 bol založený inštrumentálny súbor Cimbal, zložený z bratislavských cigánskych kaviarenských muzikantov. Pod vedením Júliusa Móžiho účinkoval v rozhlase i na verejných koncertoch. Z nahrávok súboru Cimbal z 50. rokov vyberáme ľudové piesne a melódie v úpravách Júliusa Móžiho, Šimona Jurovského a Jozefa Pálku. Spievajú Eva Oláhová-Farkašová, Margita Česányiová, Janko Blaho a Ladislav Longauer. Sólo na cimbale hrá Michal Piroška, na husliach Eugen Bittó, na harmonikách Mária Beranová a Stanislav Ďuriš.
Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.
Folklór a pop - program (PDF, 75kB)