K tradičným reláciám Redakcie ľudovej hudby bratislavského rozhlasu patrili aj hudobno-poetické pásma a ich osvedčenou autorkou bola Darina Laščiaková. Možno aj preto zaujala táto výnimočná speváčka ľudových piesní režiséra Vladimíra Ruska, ktorý s ňou pripravil viacero relácií patriacich do Zlatého fondu Slovenského rozhlasu. Jedna z nich je z roku 1970, keď na 1. ročníku rozhlasovej súťaže magnetofónových nahrávok Prix de musique folklorique de Radio Bratislava získala speváčka 1. cenu za Svadobnú odobierku z Oravy od Vladimíra Slujku. Dlhé roky bolo na Slovensku len málo svadieb, na ktorých by neodznela z platne práve táto pieseň.
V relácii Ako nás poznačila ľudová pieseň sú úvahy Vladimíra Ruska i Dariny Laščiakovej - a predovšetkým speváčkine spomienky na stretnutia s ľudovou piesňou na Orave. Vzácny je aj jej čistý, neštylizovaný spev bez sprievodu, teda pesničky nahraté priamo pri výrobe relácie. Básne recituje Gustáv Valach.
Milan Križo sa narodil v Hrochoti v roku 1928 a ľudová kultúra ho fascinovala od detstva. Vyštudoval lesné inžinierstvo v Brne, takže sa stal odborníkom na botaniku i podpoliansku ľudovú pieseň. V roku 1967 prijal miesto docenta na katedre vo Zvolene a stal sa umeleckým vedúcim súboru Poľana. Odvtedy spolupracuje s banskobystrickým i s bratislavským rozhlasom. Spieval s ľudovými hudbami Rinalda Oláha, Jána Berkyho-Mrenicu a Štefana Molotu i s OĽUN. Do nášho výberu sme zaradili najstaršie nahrávky Milana Križu, ktoré sa zachovali v archíve Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici.
Hudobný skladateľ, dirigent a fagotista Vieroslav Matušík (1927 - 1995) začal ako šesťročný začal hrať na husliach, neskôr na gitare, saxofóne a klarinete. Ešte ako poslucháč pražského konzervatória sa v roku 1949 stal členom novozaloženej Slovenskej filharmónie, v roku 1956 aj členom Dychového kvinteta slovenských filharmonikov. Ako aranžér i skladateľ sa venoval aj populárnej hudbe. Svojimi úpravami zabezpečoval produkciu Tanečného orchestra bratislavského rozhlasu, ktorý dirigoval až do jeho zániku v roku 1962.
Gabriela Hermélyová venovala spomienkam na Vieroslava Matušíka dve relácie z cyklu Kronika populárnej hudby (2000), ktorých zostrih vám ponúkame. Do štúdia si pozvala jeho spolupracovníkov a priateľov Pavla Zajáčka, Pavla Zelenaya a Aliho Brezovského.
Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.