Spomíname na Evu Biháryovú - Mys dobrej nádeje (1999)

Folklór a pop

Spomíname na Evu Biháryovú - Mys dobrej nádeje (1999)

22. 03. 2020 09:49

Koncom februára sme sa dozvedeli smutnú správu o úmrtí speváčky Evy Biháryovej. Jej životom a tvorbou sa podrobne zaoberal náš kolega, redaktor Martin Jurčo. Eva Biháryová-Rózsová sa narodila 11. februára 1949 v Hrnčiarovciach nad Parnou. Pochádza z hudobníckej rodiny, jej sestra Mária sa dodnes profesionálne venuje spevu. Maturovala v roku 1967 na gymnáziu v Modre, súkromne študovala spev u profesora Turbu. Túžbu študovať medicínu nakoniec nerealizovala. 

Začínala s repertoárom černošských speváčok Arethy Franklin a Elly Fitzgerald. V televízii sa predstavila prvýkrát v roku 1967 v súťaži Zlatá kamera s piesňou Summertime. Získala 2. miesto za Evou Mázikovou. V roku 1969 sa prvý raz predstavila na Bratislavskej lýre s piesňou Ktosi prosí, v roku 1970 s piesňou Tvoje ústa, ale najväčší úspech zožala v roku 1971 s piesňou Vieroslava Matušíka Stará mama.

Jej repertoár pre rozhlas tvorili najmä skladby tzv. juhoslovanského soundu, ale i skladby Igora Bázlika, Tomáša Janovica, Ivana Horvátha a Vieroslava Matušíka. Vo Vojenskom umeleckom súbore sa zoznámila s hudobníkom, pozaunistom a skladateľom Jurajom Rózsom, ktorý pre ňu napísal skladby Brečtan, Taká chvíľa, Uspávanka. Vo vydavateľstve OPUS nahrala 10 singlov, v rozhlasovom archíve máme 47 skladieb.

Eva Biháryová-Rózsová je matkou významného slovenského hudobníka a producenta Oskara Rózsu. Bola mimoriadne disponovanou speváčkou so špecificky zafarbeným hlasom a na rozdiel od odbornej kritiky širšie obecenstvo nedocenilo jej kvality. Zomrela v Bratislave 25. februára 2020. Ako spomienku na túto speváčku uvádzame reláciu Mys dobrej nádeje z roku 1999, keď si ju do štúdia pozval redaktor Ali Brezovský pri príležitosti jej životného jubilea.

                                            ---------

V bloku, ktorý sa venuje ľudovej a populárnej hudbe, si môžete tiež vypočuť reláciu Milana Rendoša o folklórnej skupine Stromíš, ale aj o prácach a zvykoch vo Vlachove v zimnom období od adventu až po Veľkú noc Klenotnica ľudovej hudby - Zimné obdobie v Hornom Gemeri (2012).

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: RTVS]

Živé vysielanie
??:??