Klenotnica ľudovej hudby - Z podtatranskej obce Východná (1979)

Folklór a pop

Klenotnica ľudovej hudby - Z podtatranskej obce Východná (1979)

09. 07. 2020 09:44

Obec Východná je známa predovšetkým ako dejisko najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku. Každoročne tu v niekoľkých desiatkach programov účinkuje asi 1700 členov folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, ale aj sólistov spevákov, muzikantov i tanečníkov. V hojnom počte sem prichádzajú aj ľudoví remeselníci, výrobcovia a ďalší umelci.

Folklórny festival Východná je prehliadkou výsledkov pravidelnej a systematickej práce mnohých inštitúcií, organizácií, združení i jednotlivcov v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Festival sa uskutočňuje počas prvého júlového víkendu vo Východnej, ktorá patrí popri Štrbe a Važci k najcharakteristickejším hornoliptovským obciam.

Tento rok sa mal konať už 66. ročník festivalu, bol však preložený na rok 2021. Možno práve to je dobrá príležitosť, aby sme si bližšie pripomenuli folklórne tradície samotnej obce Východná. V nasledujúcich minútach vám ponúkame reláciu Klenotnica ľudovej hudby - Z podtatranskej obce Východná (1979). Účinkovali členovia folklórnej skupiny Kriváň z Východnej, hrala miestna ľudová hudba Jozefa Čonku-Zubaja. V spolupráci so zvukovým majstrom Františkom Bombíkom pripravil a slovom sprevádzal autor Ondrej Demo.

                                           ---------

V bloku populárnej a folklórnej hudby na Rádiu Pyramída si môžete tiež vypočuť dve časti z cyklu Kronika populárnej hudby (2000, 2001), ktorý pripravovala Gabriela Hermélyová, tentoraz venované džezmenom Aloisovi Boudovi a Jurajovi Szabadosovi.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Dušan Hein, TASR]

 

Živé vysielanie
??:??