Správy RTVS
Správy RTVS

Kľúč pod prahom - Rudolf Skukálek

Kľúč pod prahom - Rudolf Skukálek

Jeho meno možno nie je známe ako Boris Filan či Kamil Peteraj, ale básnik a prekladateľ Rudolf Skukálek patril v 60. rokoch minulého storočia k najvýznamnejším textárom slovenskej populárnej hudby. Jeho texty z legendárneho albumu skupiny Prúdy Zvoňte, zvonky (1968) pozná už niekoľko generácií poslucháčov. Na platni otextoval štyri piesne: Zvonky, zvoňte; Poď so mnou; Možno, že ma rad máš; S rukami vo vreckách. Texty písal aj pre ďalších interpretov ako Zuzka Lonská, Zdeněk Kratochvíl, Helena Vondráčková, Marcela Leiferová, Dušan Grúň.

Viaceré z týchto hitov si môžete vypočuť v relácii Kľúč pod prahom, ktorú pripravil Pavol Zelenay v roku 2001, keď Skukálek oslavoval sedemdesiatku. Redakčne pripravil Ali Brezovský, na výrobe spolupracoval zvukový majster Stanislav Kaclík.

Rudolf Skukálek sa narodil v Trnave v roku 1931. Okrem vlastnej básnickej tvorby (zbierky Dukáty briezok, Obloha na konci ulice) sa venoval aj prekladom Majakovského, Jesenina, Achmatovovej či Browningovej. Keď v roku 1968 emigroval do Západného Nemecka, platňa Zvoňte, zvonky putovala do trezoru. Skukálek pôsobil v Rádiu Slobodná Európa v Mníchove. Na budovu v roku 1981 spáchal terorista Carlos bombový atentát. Skukálek prežil, ale výbuch mu trvale poškodil tvár. Psychicky otrasený sa stiahol do ústrania na bavorský vidiek. Umrel v roku 2008 v dedinke Falkenberg.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: RTVS]