Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Klenotnica ľudovej hudby: Predveľkonočné obdobie vo Vlachove, Zemplínskej Teplici a v Raslaviciach

Klenotnica ľudovej hudby: Predveľkonočné obdobie vo Vlachove, Zemplínskej Teplici a v Raslaviciach

Veľký pôst ako príprava na Kristovo zmŕtvychvstanie neznamená v ľudovej tradícii a v súlade s cirkevnými nariadeniami iba zdržiavanie sa mäsitého pokrmu a striedmosť v jedení, ale aj zákaz tancov, hudby, svadieb a iných hlučných zábav. Určitou výnimkou sú spevné príležitosti, akoby malé prestávky v pôste, ktoré sa viažu na konkrétne nedele. Najznámejšie z nich sú smrtná nedeľa a kvetná nedeľa, s ktorými sa spájajú obyčaje so stopami pohanského zvykoslovia.

Menej známou príležitosťou na stretávanie v pôste je spievanie pri kríži, pri ktorom dievčence či ženy interpretujú zväčša poloľudové duchovné piesne, ktorých pôvod by sme často našli v jarmočných tlačiach. Ale aj priamo v kostoloch sa spievali piesne, ktoré by sme nenašli v knižne vydaných spevníkoch.

Relácia Z repertoáru východoslovenských folklórnych kolektívov (2012) bola vysielaná v rámci cyklu Klenotnica ľudovej hudby a autor Milan Rendoš sa v nej venuje piesňam a zvykom veľkopôstneho obdobia v gemerskej obci Vlachovo, v Zemplínskej Teplici a v hornošarišských Raslaviciach. Vypočujeme si rozhovory s Jurajom Kováčom z Vlachova, s Teréziou Kubániovou zo Zemplínskej Teplice a s Monikou Balážovou z Raslavíc. Na výrobe spolupracovali zvukoví majstri Gabriel Nikházy a Gejza Topercer.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Milan Kapusta, TASR]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame