Naši vo svete - Juraj Berczeller (1998)

Naši vo svete - Juraj Berczeller (1998)

Pred 110 rokmi sa v Šahách narodil hudobník, dirigent, skladateľ a aranžér Juraj Berczeller, zakladateľská osobnosť modernej slovenskej populárnej hudby. Študoval medicínu na Karlovej univerzite v Prahe. Bol častým hosťom Osvobozeného divadla. Od detstva hral na klavíri a v Prahe študoval súkromne u klaviristu Ervína Schullhoffa z orchestra Jaroslava Ježka.

Svoje skúsenosti využíval ako kaviarenský klavirista v Šahách a neskôr aj v Budapešti a Viedni, kde sa aj oženil. V roku 1956 zostavil Big band pre potreby bratislavského Parku kultúry a oddychu, ale o rok neskôr dostal angažmán v Tatra kabarete, kde hral v triu s Pavlom Polanským a Františkom Havlíčkom. Neskôr tu založil dnes už legendárny Orchester Tatra revue či Orchester Juraja Berczellera.

Sprevádzal mnohých významných spevákov: Rudolfa Cortésa, Vieru Rackovú, Hanu Hegerovú, Zuzku Lonskú, Zdenka Kratochvíla, Jozefa Krištofa, Zdenka Sychru, Marcelu Laiferovú, Tatianu Hubinskú, Dušana Grúňa. Ako hosť sa zúčastnil aj na nahrávaní albumu Zvoňte, zvonky. V roku 1968 odišiel so ženou a synom do Austrálie. Zomrel v Sidney 20. októbra 2008. Reláciu Naši vo svete pripravil Vlado Franc pri krátkej návšteve Juraja Berczellera v Bratislave v roku 1998.

Blok, venovaný folklóru a popu, pripravuje redaktor Marián Minárik.

[foto: Anton Šmotlák, Archív Hudobného centra]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame