Básnik a dramatik Mikuláš Kováč bol istý čas redaktorom Československého rozhlasu v Banskej Bystrici. Základnou črtou jeho poézie sú ľudské dimenzie v často neľudských podmienkach života. Jeho pohľad na svet je viac ako len pôsobivý, s neodmysliteľným ľudským posolstvom, pre ľudí, ktorým nie je ľahostajný ďalší vývoj vo svete. To isté platí aj o jeho rozhlasovej dramatickej tvorbe. S nadhľadom znalca histórie upozorňuje na proces, ktorým možno zmanipulovať davy. Najvypuklejšie sa to odráža v jeho poslednej hre Príbeh z veže (1992). Mikuláš Kováč dopísal túto hru krátko pred svojou smrťou, jej realizácie sa už nedočkal.
Vynikajúci herec Gustáv Valach, ktorý mimochodom začínal ako hlásateľ v rozhlase, by sa v týchto marcových dňoch dožil 95. rokov. Pripomenieme si ho v cykle Galéria slávy. Režisér Vladimír Rusko spomína, ako sa redaktorka Mária Terenová rozhodla realizovať Sládkovičovu Marínu. Obsadil Ladislava Chudíka, Gustáva Valacha a vtedajšiu víťazku Hviezdoslavovho Kubína Janu Strakovú. Gustáv Valach vrátil text s poznámkou: „Prečo ja? Tu sú renomovaní recitátori. Povolaní... Ďakujem. S úctou..." Na zdesenie produkčného oddelenia Rusko pod jeho podpis dopísal: „Práve preto! Teším sa na spoluprácu. Podpis." Gustáv Valach na skúšku prišiel. A stálo to zato! My si v jeho podaní vypočujeme básnickú skladbu Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať od Miroslava Válka.V Galérii slávy predstavíme aj herca Vlada Müllera, ktorý by sa v týchto dňoch dožil 80 rokov. Mnoho divákov si ešte pamätá jeho pôsobivé robustné herectvo a hlboký hlas. Bol predstaviteľom mnohých pozoruhodných charakterov, v ktorých sa chlapská sila dramaticky stretávala s krehkosťou ľudských citov. Mal nenapodobiteľnú schopnosť postihnúť hlbiny ľudskej duše, suverenitu i slabosti postáv, ktoré stvárňoval. Tohto vynikajúceho umelca si pripomenieme v gréckom mýte Nymfa Ió (1993), ktorý nahral pre cyklus večerných rozprávok.
Medzi slávnych marcových rodákov patrí aj spisovateľ Rudo Moric. V rozsiahlej tvorbe pre deti a mládež kládol dôraz na pútavosť témy, poznávacie a etické poslanie prózy, vecný, činorodý a emocionálne podfarbený vzťah k prírode (Z poľovníckej kapsy). My vám ponúkame dramatizáciu poviedky Najmladší z mužstva (1960).
Od narodenia spisovateľa Jána Bodeneka uplynie v týchto dňoch už 105 rokov. Narodil sa v rodine stolára vo Vrútkach a vzdelanie získaval v Martine na Obchodnej akadémii. Pracoval ako úradník v Matici slovenskej, odskočil si do Bratislavy, no po dvoch rokoch sa vrátil späť do Martina, kde pracoval ako redaktor časopisu Slniečko. Aktívne sa zúčastnil v SNP. Po skončení vojny sa stal vedúcim vydavateľstva Matice slovenskej, neskôr riaditeľom vydavateľstva Osveta. Väčšinu svojho života prežil v Martine, kde je aj pochovaný. V rozhlasovom archíve máme nahrávku jeho Martinských posiedok (1992).
Blok, venovaný literatúre a dráme, pripravuje redaktor Marián Grebáč.