Keďže si v tomto roku pripomíname 60. výročie začiatku rozhlasového vysielania z Banskej Bystrice, na dramaturgii Rádia Pyramída sa podieľa aj banskobystrická redaktorka Marcela Čížová. Tentoraz pre vás vybrala umelecko-dokumentárne pásmo Egona Tomajka o maďarskom spisovateľovi Jenö Rejtöovi Ušiak Jimmy, Špinavý Fred a tí druhí.
Jenö Rejtö patrí k najvydávanejším maďarským spisovateľom. V 30. rokoch 20. storočia začal pod pseudonymom písať paródie na westerny a dobrodružné príbehy o kapitánovi Fredovi, o pánovi Vanekovi, o brigáde kostlivcov alebo o neviditeľnej légii. Práve tieto príbehy, okorenené svojským humorom a nenapodobniteľným štýlom, mu získali nevšednú slávu. Počas 2. svetovej vojny ho udali, že si ako Žid neplní svoje občianske povinnosti, a odviedli ho, už ako chorého, na nútené práce do Ruska, kde v roku 1943 v Jevdakove umrel. V slovenskom preklade vychádzali jeho dobrodružné romány koncom 60. a začiatkom 70. rokov vo vydavateľstve Smena.
V týchto dňoch si pripomíname 89. nedožité narodeniny vynikajúceho básnika, esejistu a prekladateľa Milana Rúfusa. Patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej poézie. Všeobecne je považovaný za kultúrnu i morálnu autoritu, pretože dlhodobo nastoľoval otázky pravdy a krásy, písal o svetskej a božskej láske a hľadal ľudskosť a pravdu. V rozhlasovom archíve sme našli verše Milana Rúfusa v interpretácii Ela Romančíka, ktorého 95. nedožité narodeniny si tiež pripomíname, a tak môžeme vzdať hold týmto dvom veľkým Liptákom naraz.
Rozhlasová hra Dušana Mitanu Škoda lásky (2003) je príbehom o malých podvodníkoch nášho sveta, keď si tí najväčší hriešnici žijú beztrestne v blahobyte až do smrti. Zato tí najmenší trpia za svoje hriechy, bez nádeje na lepšie dni. V réžii Martina Bendika účinkujú: Ján Mistrík, Matej Landl, Vladimír Obšil, Marián Geišberg, Dušan Tarageľ, Diana Mórová, Helena Geregová.
Začiatkom decembra oslavuje 62. narodeniny básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež, a náš bývalý rozhlasový kolega Daniel Hevier. Vyčítali sme z jeho oficiálnej internetovej stránky:
„Prišla mi z antikvariátu stará knižka Básnik sám doma z roku 1977. Básnici? Samí bardi - komunardi. Keď tá knižka vyšla, s pohŕdaním som ju hodil do koša, a dnes takéto odhodeniny krvopotne zháňam. Viacerých z tých autorov nemám rád, nevážim si ich, nič mi nehovoria. Ale jedno nemôžem uprieť tejto knižke: vtedy sa akosi viac verilo v literatúru, brala sa vážnejšie, hlbšie. Boli to tie trápne časy, keď sa za báseň dávala nielen posledná košeľa (Kostra), ale aj život. Ako smiešne to dnes znie, v dnešnej kosťmoderne. A predsa bez tejto vážnosti k literatúre budú naše písačky iba riedkym odvarom."
Aj v eseji Aby bolo napísané (2010) ide Hevierovi o „skúšobný kameň našej ochoty čítať". Esej „ochotne" číta Michal Ďuriš.
Blok, venovaný literatúre a dráme, pripravuje redaktor Marián Grebáč.
[foto: pixabay.com]