EURO 2020
EURO 2020

Pod Pyramídou s Miroslavom Horníčkom (1988)

Pod Pyramídou s Miroslavom Horníčkom (1988)

Milan Markovič a Peter Breiner pripravovali v 90. rokoch populárny Nedeľný zábavník Pod Pyramídou s podtitulom "zábavné stretnutie s poslucháčmi v rozhlasovej domácnosti". Rok pred Nežnou revolúciou zavítal do našej rozhlasovej domácnosti legendárny český herec, spisovateľ a humorista Miroslav Horníček, partner Wericha, Suchého i Kopeckého. Práve Suchému v jednom rozhovore povedal:

Sloboda je schopnosť byť slobodný. A tu nemôžem nevidieť príbuznosť so šťastím. Šťastie nie je v tom, čo mám, alebo koľko toho mám, šťastie je schopnosť byť šťastný."

Televízni diváci si Horníčka pamätajú najmä z relácie Hovory H, v ktorej vystupovali aj Lasica so Satinským, a tiež zo seriálu Byli jednou dva písaři (s Jiřím Sovákom). V roku 1997 ho uviedli do Siene slávy, získal Cenu Thálie za mimoriadny prínos javiskovému umeniu a v roku 2000 štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy v oblasti kultúry.

Pred tým, než sa Horníček vydal na verejnú nahrávku do Bratislavy, mal v Prahe vernisáž svojich výtvarných prác: portréty, krajinky, akvarely. Známy bol tiež tým, že zbieral dreviny a kamene, ktoré nazval prírodniny. Divákom v Estrádnom štúdiu v rozhlase porozprával úsmevnú príhodu zo spolupráce s Janom Werichom a prečítal svoju poviedku Päťatridsať skvelých prievanov.

Ďalšími hosťami Pod Pyramídou boli textár a dramaturg Peter Guldan, speváčky Jana Daňová a Marcela Molnárová. V scénkach účinkovali: Eduard Bindas, Ivan Krivosudský a Ľubo Gregor. Redakčne pripravil Ivan Verner, réžiu mal Štefan Mandžár.

Blok humoru pripravuje redaktorka Tamara Chlebová.

[foto: Peter Hudec, TASR]