Športová televízia
Športová televízia

Ray Bradbury: Hymnoví bežci

Ray Bradbury: Hymnoví bežci

Americký spisovateľ Ray Bradbury (1920 - 2012) je považovaný za hlavného predstaviteľa Zlatého veku sci-fi. K jeho najznámejším dielam patrí román 451 stupňov Fahrenheita a zbierka poviedok Marťanská kronika. Hoci vo svojich príbehoch precestoval celý vesmír a využíval najnovšie vedecké poznatky, v reálnom živote nikdy nešoféroval auto a bál sa cestovať lietadlom. V jednom rozhovore ironicky poznamenal, že nevie ani vymeniť žiarovku.

V roku 1953 americký režisér John Huston navrhol Bradburymu, aby spolu napísali scenár podľa Melvillovho románu Biela Veľryba. Keďže Huston v tom čase žil v Írsku, spisovateľ posadil na loď svoju ženu a dve dcéry a odcestoval s nimi do Európy. Počas siedmich mesiacov sa spoza dverí jeho izby v hoteli Royal Hibernian v Dubline ozýval neúnavný zvuk písacieho stroja.

Írsky pobyt Bradburyho inšpiroval k napísaniu satirickej poviedky Hymnoví bežci. V tom čase sa totiž v Írsku musela po premietaní každého filmu hrať štátna hymna. To, pravdaže, iritovalo návštevníkov kín. Ako sa s týmto zákonom vysporiadali obyvatelia Dublinu, sa dozviete, keď si vypočujete rozhlasovú dramatizáciu. V roku 2009 ju autorsky pripravil Berco Trnavec. V réžii Vladimíra Ruska ml. účinkujú: Ľubo Paulovič, Dušan Tarageľ, Vlado Minarovič, Július Vašek, Ján Valentík, Jozef Šimonovič.

Blok humoru pripravuje redaktorka Tamara Chlebová.

[foto: ČTK]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame