Jeden z najslávnejších husľových prídavkov skomponoval slovenský skladateľ Ladislav Kupkovič, ktorý bol kvôli emigrácii dlho zakázaný. Narodil sa v roku 1936 a zomrel v júni totho roku. Pamiatku Laca Kupkoviča, ktorý od roku 1971 žil v Nemecku, si uctíme jeho Suvenírom pre husle a orchester. Na husle hrá Gidon Kremer, Viedenských symfonikov diriguje Heinz Wallberg.
V októbri sme si pripomenuli výročie úmrtia skladateľa Jozefa Malovca (24.3.1933 - 7.10.1998), Kupkovičovho rovesníka. Jeho tvorbu charakterizovala syntéza dodekafónie a tonality. Pri príležitosti udelenia titulu zaslúžilý umelec pripravila v máji 1989 redaktorka Etela Čárska Fíčer o skladateľovi a dobrom človeku.
Malovec sa v relácii pýta, ako môžu ľudia komunikovať pomocou hudby, keďže hudba odráža aj to, čo sa deje vo vnútri človeka. Snažil sa vyťažiť maximum zo spojenia hudby a textu. Zhudobňoval napríklad básne svojej manželky Heleny (v relácii ich recituje Ida Rapaičová). Program analyzuje aj rodinný život skladateľa, atmosféru ovplyvnenú hudbou a literatúrou. Tiež sa spomína príroda ako zdroj jeho inšpirácie. Malovec bol prvým skladateľom, ktorý prejavil záujem o elektroakustickú tvorbu v rozhlase. Za tieto diela si získal uznanie aj v zahraničí. V relácii spoluúčinkuje huslista Peter Michalica, ktorý často uvádzal Malovcove skladby.
Ako a kedy asi vznikla hudba? Čo bolo na počiatku a kam más táto cesta priviedla? Quo vadis musica? Všetko sa dozviete z fíčru Igora Podrackého Hudba bez hraníc (1994). Redakčne na relácii spolupracovali Hanuš Domanský a Alena Čiera, režisér Vladimír Rusko ml., zvukárska dvojica Kaclík - Janík. Silný tandem vytvoril vydarené rozhlasové dielo do cyklu Mystérium ducha.
Rozhlasová stereo-kompozícia pre mužský hlas a hudbu získala na medzinárodnej rozhlasovej súťaži Prix musical de Radio Brno miesto, keď porota ocenila mimoriadny umelecký a estetický účinok, originalitu rozhlasového spracovania a ideu diela. Mužský hlas vo fíčeri stvárnil Marián Slovák.
Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.