Slovenská hudba na jubilejných BHS (2014)

Slovenská hudba na jubilejných BHS (2014)

Po minuloročnej odmlke, vynútenej pandémiou, sa do Bratislavy znovu vracia kultúrny život. Po festivale Konvergencie môžu milovníci klasickej hudby v týchto dňoch navštíviť 56. ročník Bratislavských hudobných slávností. Slovenská filharmónia zahrá Stravinského Svätenie jari či Šostakovičovu 7. symfóniu „Leningradskú" a na pamiatku všetkých obetí pandémie COVID-19 zaznie Verdiho Requiem.

Na konci prvej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie sa 24. mája 1950 konal otvárací koncert medzinárodného festivalu, ktorý sa od roku 1957 nazýval Bratislavský jar a od roku 1965 Bratislavské hudobné slávnosti. Od roku 1975 zdobí BHS nezameniteľné logo od akademického maliara Miroslava Cipára. Postupne sa festival vypracoval na prestížne podujatie svetovej úrovne, o čom svedčí záujem zahraničných interpretov aj ohlas kritiky.

V hudobno-slovnej relácii Etely Čárskej Slovenská hudba na jubilejných BHS sa vrátime do roku 2014, keď sa konal mimoriadne úspešný 50. ročník. Z pohľadu domácej kultúrnej scény bola udalosťou premiéra Symfónie č. 4 slovenského skladateľa Petra Martinčeka, venovanej pamiatke Milana Rastislava Štefánika. Sopránový part autor skomponoval pre jednu z popredných slovenských vokálnych umelkýň Janu Kurucovú (sólistku prominentnej Deutsche Oper Berlin).

Blok klasickej hudby pripravuje redaktorka Melánia Puškášová.

[foto: www.bhsfestival.sk]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame