Stretnutie nad partitúrou - Z tvorby ukrajinských skladateľov

Stretnutie nad partitúrou - Z tvorby ukrajinských skladateľov

Na Rádiu Pyramída sa tiež pripájame k vlne solidarity s Ukrajinou a v špeciálnej hudobnej dramaturgii dáme priestor ukrajinským skladateľom. Už 350 dní sa náš východný sused bráni pred nevyprovokovanou a absolútne neopodstatnenou vojenskou inváziou Putinovho Ruska. Ukončenie vojenského konfliktu, ktorý sa začal 24. februára 2022, je stále v nedohľadne. Statočnosť a odhodlanosť Ukrajincov na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym udivuje celý svet.

Vojna spravila z najznámejšieho ukrajinského skladateľa, 86-ročného Valentina Silvestrova emigranta. Zatiaľ čo on utiekol z Kyjeva do Berlína, kde začal hneď komponovať, jeho vnuk ostal doma, aby pomohol brániť svoju krajinu.

V relácii z cyklu Stretnutie nad partitúrou hudobná redaktorka Melánia Puškášová načrela do fonotéky Slovenského rozhlasu a do záznamov z festivalu Varšavská jeseň. Z tvorby ukrajinských skladateľov vybrala diela Myroslava Skoryka, Bohdany Frolyak a Vladimira Nikolajeva.

Zaznie tiež komorná skladba Bohdany Frolyak Why should i, like a tim'rous bird, to distant mountains fly?, inšpirovaná Žalmom č.10 (11) z Knihy žalmov, v ktorom nájdeme aj tieto verše:

Jeho ústa sú plné luhania, klamu a podvodu; pod jeho jazykom zločin a násilie.

Sedí na postriežke blízko osád, nevinného zákerne zabíja.

Očami sliedi za chudákom; ako lev v húštine číha v úkryte. Číha, chce schvátiť bedára; chytá ho a hádže naňho sieť.

Prikrčí sa a vyrúti, i hynú chudáci v jeho násilných pazúroch.

V duchu si ešte hovorí: „Boh zabudol, odvrátil svoju tvár, vôbec sa nedíva."

Povstaň, Pane, Bože, zdvihni svoju ruku, nezabúdaj na úbohých.

[text: Melánia Puškášová, foto: youtube.com]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame