Let s prestreleným srdcom - Ivan Mistrík

Let s prestreleným srdcom - Ivan Mistrík

Fíčer - tento kráľovský rozhlasový žáner má v Slovenskom rozhlase vyše tridsaťpäťročnú tradíciu. Na jeho počiatku stáli významní tvorcovia Emil Benčík, Ernest Weidler, Ivan Lehotský a Ilza Klásková. Prvých troch sme už predstavili a teraz dáme slovo dáme - Ilze Kláskovej. Teda vlastne dvom dámam, pretože fíčer Ilzy Kláskovej V kráľovstve čipky (1987) je o tvorbe textilnej výtvarníčky, dramatičky a scenáristky Eleny Holéczyovej.

Literárne začiatky Jána Čomaja sú spojené s denníkom Smena a neskôr s týždenníkom Smena na nedeľu, kde sa rýchlo zaradil do silnej skupiny slovenských reportérov, ktorých tvorba presiahla konvenčné publicistické žánre a svojimi literárno-estetickými kvalitami zasahovala do oblasti umeleckej literatúry.

V knihe biografických esejí Kruté osudy vyrozprával životné príbehy slovenských osobností z oblasti politiky, umenia a športu, ktorých život sa skončil predčasne a tragicky. Sú to príbehy o politikovi Alexandrovi Dubčekovi, novinárovi Gavrilovi Gryzlovovi, hercoch Jánovi Jamnickom, horolezcovi Jozefovi Psotkovi a Ivanovi Mistríkovi. A práve o tomto vynikajúcom hercovi a krehkom mužovi napísal v roku 1997 rozhlasové pásmo Let s prestreleným srdcom, v ktorom účinkuje spolu s Ivanovým bratom Jánom Mistríkom a Vladimírom Štefucom.

Prvú kontaktnú reláciu Dobré ráno začal Československý rozhlas Bratislava vysielať 3.1.1966. Iniciátorkou toho tvorivého počinu bola redaktorka Perla Karvašová. V časoch normalizácie musela z politických a ideologických dôvodov táto múdra, vzdelaná a mimoriadne tvorivá redaktorka odísť z rozhlasu.

V tých časoch sa o proskribovaných novinároch nesmelo písať ani vtedy, keď umreli. Napriek tomu mala dôstojný pohreb, veršami sa s ňou rozlúčil Ladislav Chudík. Slovenskí poslucháči sa o úmrtí Perly Karvašovej dozvedeli vďaka nekrológu Oty Plávkovej z vysielania Slobodnej Európy:

„Dňa 2. Apríla 1978 zomrela Perla Karvašová, výrazná osobnosť slovenskej rozhlasovej publicistiky. Noviny to nezaznamenali, rozhlas nehlásil, lebo sa nenašlo 60 sekúnd ľudskej i občianskej odvahy oznámiť jej smrť. Perla bola zriedkavo vzácnym človekom, osobnosťou, v ktorej sa spájala vzdelanosť s múdrosťou a v neuveriteľnej symbióze i ľudský charakter s očarujúcou ženskosťou. Z rozhlasu dostala výpoveď pre pevnosť a neochvejnosť svojich politických postojov, dostala ju na vrchole svojich tvorivých síl, invencií, skúsenosti. Znalosť viacerých jazykov jej umožňovala zaoberať sa špecifikom rozhlasovej tvorby..."

Pripomeňme si jej pamiatku reláciou Morálka masových komunikačných prostriedkov, ktorá vznikla v roku 1967 a je aktuálna dodnes.

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame