Karol Kállay patril medzi najvýraznejšie postavy slovenskej fotografie, jeho talent sa prejavil najmä vo fotografickej reportáži. Fotografiou sa začal vážne zaoberať v roku 1940 a už o dva roky získal Zlatú medailu na celoštátnej výstave fotografií v Bratislave. Onedlho vystavoval v španielskej Zaragoze. Knihy Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali Cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. V roku 1998 mu prezident republiky udelil Pribinov kríž I. triedy za celoživotné dielo v oblasti umeleckej fotografie. Okrem päťdesiatky fotografických kníh napísal Karol Kállay aj autobiografickú knižku Potulky životom, z ktorej číta Alfréd Swan.
V týchto dňoch si pripomíname 144. výročie narodenia zakladateľky modernej literatúry pre deti na Slovensku - Ľudmily Podjavorinskej. Pre nedostatok finančných prostriedkov a zdravotné problémy skončila len ľudovú školu, ale bystré a zvedavé dievča sa vzdelávalo samo. Už v pätnástich rokoch prvýkrát publikuje. Začínala ako autorka literatúry pre dospelých. Vďaka zbierke lyrických básní Z vesny do života sa stala prvou slovenskou poetkou. Písala tiež úsmevné poviedky z dedinského života, ale presadila sa najmä tvorbou pre deti. A práve tú menej známu časť jej tvorby predstavil redaktor Jozef Lenhart v relácii Autor na dnes (2006).
Autorka literatúry pre deti a mládež Klára Jarunková patrí k najprekladanejším slovenským spisovateľom 2. polovice 20. storočia. Jej diela vyšli takmer v štyridsiatich jazykoch. V týchto dňoch by sa dožila 94 rokov. Istý čas pracovala aj v Československom rozhlase, ale napokon sa usadila v redakcii časopisu Roháč. Okrem detských rozprávok píše dievčenské romány i cestopisnú literatúru. Diela ako Jediná a Brat mlčanlivého vlka sa stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež. V relácii Evy Chovancovej Nájsť pevnú zem (1986) si Klára Jarunková zaspomínala na svoje horehronské rodisko - Červenú skalu.
Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.