Koncom 70. rokov minulého storočia sa Ernest Weidler stal iniciátorom vysielania dovtedy na Slovensku nepoznaného moderného rozhlasového žánru, ktorý sa začal šíriť v Európe. Fíčer bola publicistika na vyššom stupni rozhlasovej žurnalistiky, ktorá povýšila reportáž a rozhovor na dielo s mnohými prvkami rozhlasovej umeleckej tvorby a svojou kompozičnou výstavbou a štylistikou sa približovala rozhlasovej hre alebo rozhlasovému umeleckému pásmu.
Ernest Weidler sa stal renomovaným tvorcom tohto žánru. V priebehu svojho života získal viacero ocenení, napríklad Zlatý mikrofón, Cenu Literárneho fondu za celoživotné dielo a ďalšie.
V roku 1975 podstúpil operáciu žlčníka a ihneď po rehabilitácii sa vrátil do nemocnice s mikrofónom, aby nahral reportážne záznamy do fíčru Taká obyčajná operácia. V réžii Imricha Jenču účinkovali Darina Vašíčková, Olívia Binderová, Ján Valentík, Vladimír Minarovič, Ján Klimo a Jozef Longauer. Relácia získala ocenenie v rozhlasovej žatve.
V týchto dňoch si tiež pripomíname 88. narodeniny Juraja Kubánku, tanečníka a choreografa, jedného z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku. Kubánka vnímal tanec ako svoju „celoživotnú náplň, lásku a záľubu", a preto v treťom ročníku zanechal štúdium medicíny. V tomto rozhodnutí ho utvrdil aj režisér a folklorista Karol L. Zachar, ktorý mu povedal: „Lekárov bude vždy dosť, ale lekárov ľudských duší a sŕdc bude vždy nedostatok."
Kubánka sa rozhodol pre štúdium choreografie na Vysokej škole múzických umení. Po krátkom účinkovaní v Lúčnici, prešiel do SĽUK-u, kde pôsobil až do odchodu do dôchodku, ako tanečník, choreograf a umelecký vedúci. Vytvoril okolo 250 tanečných diel, menších, väčších i celovečerných. Kubánkovu umeleckú dráhu zmapoval v roku 1998 básnik Štefan Balák v pásme Misionár folklóru.
Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.
Ernest Weidler: Taká obyčajná operácia
31. 10. 2016 09:46 | Publicistika