Keď sa Michala Tvarožka nedávno novinári spýtali, aké má plány do budúcnosti, či rozmýšľa aj nad inými projektmi, ako je relácia Vec verejná, odpovedal: „Nerozmýšľam. Rozmýšľam len nad Vecou verejnou. Neviem, dokedy mi bude zdravie slúžiť, dokedy budú vo vedení považovať tú reláciu za počúvanú a atraktívnu. Mojím krátkodobým cieľom je ísť do desiateho výročia tejto relácie."
Majstrovstvo moderátora Michala Tvarožka, ktorý oslavuje 74. narodeniny, si pripomenieme práve reláciou Vec verejná. Za novinárske a moderátorské kvality v tomto programe získal v roku 2007 Novinársku cenu. Na Vianoce roku 2004 bol jeho hosťom slovenský rímskokatolícky arcibiskup, kardinál Jozef Tomko.
V týchto vianočných dňoch si pripomíname sté výročie narodenia rehoľnej sestry, trpiteľky za vieru Cecílie Schelingovej. Pochádzala z jedenástich detí. Narodila sa desiata v poradí, 24. decembra 1916. Pri krste dostala meno Cecília. V roku 1931 nastúpila do kláštora Milosrdných sestier Svätého kríža do Podunajských Biskupíc ako kandidátka. Prijala rehoľné meno sestra Zdenka.
Spočiatku pracovala v Štátnej nemocnici v Bratislave na internom oddelení. Potom ako ošetrovateľka v Humennom, a nakoniec znova v Bratislave ako laborantka na röntgenologickom oddelení štátnej nemocnice. Začiatkom roka 1952 pomohla k úteku kňazovi Štefanovi Koštialovi a trom bohoslovcom, ktorí boli väznení. „Strážnikovi namiešala do pohára s čajom uspávací prostriedok. Motívom jej činu boli slová dozorcu, že kňaza spolu s ostatnými odvezú do Ruska a tam ich popravia."
Zatkla ju štátna bezpečnosť a po niekoľkomesačnom vyšetrovaní, ktoré bolo sprevádzané mučením, bola postavená pred súd, ktorý ju 17. júna 1952 odsúdil za velezradu na 12 rokov väzenia a 10 rokov straty občianskych práv. Väzenie a mučenie podlomilo jej zdravie natoľko, že 31. júla 1955 zomrela.
Pápež Ján Pavol II. ju 14. septembra 2003 vyhlásil za blahoslavenú. Sestra Zdenka sa narodila v malej oravskej dedinke Krivá. Z Krivej pochádzal aj jazykovedec a spisovateľ Anton Habovštiak, ktorý o jej živote, utrpení a viere napísal tri knižky: Božia služobnica Cecília Schelingová - sestra Zdenka, Meditácie a modlitby sestry Zdenky a Sestra Zdenka. Na formovaní obidvoch týchto významných osobností sa výraznou mierou podieľal Krivský kostol, o ktorom v roku 2003 Habovštiak autorsky pripravil rozhlasové pásmo. Účinkujú: Mária Schlosserová a Jozef Šimonovič.
Cesta von býva neraz cestou dovnútra. Do vlastných hlbín. Jej účinok sa umocňuje, ak vedie do krajiny detstva, a keď sa koná v čase vianočnom. A ak navyše v tej krajine žilo niekoľko pokolení vašich predkov, tak môžete zostúpiť do svojho vnútra veľmi hlboko. Okrem spomienok vám pri tejto ceste môžu robiť najlepšieho sprievodcu legendy, mýty a povesti z vášho rodného kraja.
Na túru proti prúdu času, do minulosti, do krajiny detstva sa pred rokom vybral redaktor Marián Grebáč v relácii Genius loci - Vahanov vrch. Šiel po vlastných stopách i po stopách svojich predkov podľa literatúry, podľa legiend, mýtov a povestí z hornej Oravy. Na tú cestu do minulosti vzal so sebou aj syna, aby mu ukázal cestu, po ktorej sa oddá ísť do budúcnosti.
Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.