Encyklopédia spravodlivých - Pavol Peter Gojdič

Publicistika

Encyklopédia spravodlivých - Pavol Peter Gojdič

07. 07. 2020 09:40

Na Rádiu Pyramída si pripomíname 60. výročie úmrtia gréckokatolíckeho biskupa, trpiteľa za vieru Pavla Petra Gojdiča. Narodil sa 17.júla 1888 v Ruských Pekľanoch a zomrel 17. júla 1960 v Leopoldove. Vo vykonštruovanom procese s tzv. vlastizradnými biskupmi bol v roku 1951 odsúdený na doživotie. Na základe amnestie v roku 1953 mu zmiernili trest na 25 rokov.

Vtedy mal biskup 66 rokov a jeho zdravotný stav sa zhoršoval. Želal si umrieť v deň svojich narodenín. Túžba sa mu splnila. Umrel presne v deň svojich 72. narodenín vo väzenskej nemocnici v Leopoldove. Pochovaný bol bez akýchkoľvek pôct na väzenskom cintoríne pod väzenským číslom 681.

Biskup Pavol Gojdič bol súdne rehabilitovaný 27. septembra 1990. Vyznamenaný bol in memoriam Radom T.G. Masaryka II. triedy a Pribinovým krížom I. triedy. Posmrtne získal v roku 2008 najvyššie izraelské vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi. Stal sa tak prvým katolíckym biskupom medzi ocenenými. Pre jeho láskavý, pozorný a dobročinný vzťah k ľuďom ho nazývali „mužom zlatého srdca".

Autorka Dagmar Mozolová v relácii z cyklu Encyklopédia spravodlivých (2014) podáva svedectvo, ako biskup počas 2. svetovej vojny nezištne pomohol mnohým Židom, ktorých tak zachránil pred istou smrťou. Ako jeden z mála otvorene vystúpil voči protižidovskej politike slovenského štátu a verejne kritizoval jeho popredných predstaviteľov.

                                               ---------

V publicistickom bloku na Rádiu Pyramída si ďalej môžete vypočuť rozhovor so známym folkloristom z Terchovej Viliamom Meškom, ktorý 15. júla oslávi 80. narodeniny. Petra Strižková si pozvala do rozhlasového štúdia Kontaktov (2018) Juraja Čelka - syna slovenskej špiónky Beatrix Čelkovej-Pospíšilovej. A do relácie Hosť Rádia Regina zavítal v roku 2009 herec a režisér Martin Huba.

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: Wikipedia]

 

Živé vysielanie
??:??