Ľudia, fakty, udalosti - Matej Mináč

Ľudia, fakty, udalosti - Matej Mináč

Režisér Matej Mináč oslávi 1. apríla svoje 60. narodeniny. Ako absolvent VŠMU v Bratislave odišiel v 90. rokoch do Prahy, kde nakrúcal televízne portréty českých osobností. V roku 1999 režíroval podľa scenára Jiřího Hubača hraný film Všetci moji blízki o osudoch židovskej rodiny pred vypuknutím 2. svetovej vojny.

Zlom v jeho kariére nastal objavením Sira Nicholasa Wintona v knihe Perličky dětství od Věry Gissingovej. Ona a jej sestra patrili medzi 669 židovských detí, ktoré v roku 1939 britský maklér zachránil pred deportáciami do nacistických koncentračných táborov. Winton tajil svoj skutok celých 50 rokov, dokonca aj pred vlastnou manželkou, ktorá náhodou našla na povale knihu výstrižkov zachytávajúcich osudy stoviek židovských detí.

V roku 2002 Matej Mináč nakrútil dokumentárny film Nicholas Winton - Sila ľudskosti, ktorý získal množstvo cien (Emmy International, Český lev, Igric, Trilobit). Svoju životnú tému ďalej rozvíjal v celovečernom hranom dokumente Nickyho rodina (2011) a taktiež v životopisnej snímke Očami fotografky (2015) o jeho matke Zuzane Mináčovej, ktorá ako dieťa prežila Osvienčim. Matej Mináč o filme povedal:

Filmár hľadá veľký príbeh a často ho nevidí, aj keď ho má priamo pod nosom. Čriepky z rodinnej židovskej histórie som z nej musel páčiť, ale napokon mi príbeh svojej veľkej detskej lásky, ktorá jej za vojny zachránila život, mamička prezradila. Hoci to nebolo pre ňu ľahké, povedala o sebe aj nepríjemné veci. Rozhovory sa zdali nekonečné, uprostred nakrúcania sa rozhodla, že končí, že to už stačí, vraj mám dostatok materiálu, nech to nejako zostrihám."

Cyklus relácií Ľudia, fakty, udalosti má podtitul Rozhovory s tými, ktorí nám majú čo povedať. O tom, že režisér Matej Mináč má čo povedať, sa v roku 2020 presvedčil autor relácie Jaroslav Rozsíval.

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: Vladimír Benko, TASR]