MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Čaro domova - pásmo o Vladimírovi Kompánkovi (1987)

Čaro domova - pásmo o Vladimírovi Kompánkovi (1987)

Sochár a maliar Vladimír Kompánek, ktorého nedožité 95. narodeniny si pripomíname, patril k zakladajúcim členom Skupiny Mikuláša Galandu. Vo svojej tvorbe tematizoval slovenskú krajinu, motívy z rodného kraja, ľudové zvyky a hmotnú kultúru. Najvýznamnejším obdobím Kompánkovej tvorby boli 60. roky 20. storočia.

Od bronzu postupne prechádzal k drevu a „láska" k tomuto materiálu mu zostala až do konca života. Vytvoril sériu monumentálnych drevených sôch (Penáty), akýchsi moderných národných znakov, ktoré inštaloval do prírodného architektonického priestoru. Neskôr sa venoval tvorbe „hračkosôch", v ktorých úspešne prepájal detskú fantáziu s kultúrnym znakom. Začiatkom 70. rokov sa začal intenzívnejšie venovať aj maľbe.

Výtvarník je laureátom ceny Cypriána Majerníka (1965), ceny Miloša Bazovského (2003), ceny Martina Benku (2002), štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra (2007) a Krištáľového krídla (2008). Vladimír Kompánek zomrel 20. januára 2011 vo veku 83 rokov v Bratislave.

Vypočujte si umelecko-publicistické pásmo o jeho živote a diele s názvom Čaro domova, ktoré v roku 1987 autorsky pripravil Ivan Lehotský. Účinkujú: Vladimír Kompánek, Elo Romančík, Karol Machata. Réžia: Olívia Binderová; majster zvuku: Jozef Bajtek.

Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.

[foto: SITA]

 

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame