Významný slovenský fotograf Alan Hyža oslavuje šesťdesiatku. V rokoch 1993 až 2003 podnikol dvadsaťsedem ciest do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, výsledkom boli dve publikácie Ríša zla na konci sna a Koniec, ukazujúce vplyv komunistického impéria na svojich vazalov. V roku 2014 vydal s textami Daniela Heviera knihu Bratislava včera a dnes, ktorá ponúka porovnanie historických pohľadníc so súčasnými fotografiami. Z ďalších titulov spomeňme Spiš - tiene a ozveny (veľkoformátové analógové fotografie), Misia (príbehy slovenských saleziánov vo svete), alebo 100 ľudí a ich miest (portréty osobností slovenskej kultúry a ich najmilších miest).
Prečo v ére digitálnych zrkadloviek používa storočnú technológiu a fotí na veľkoformátový fotoaparát, vysvetlil v jednom z rozhovorov: „Takýto fotoaparát môže vyzerať ako hendikep, ale je to zároveň aj výhoda. Častokrát sa dajú zo zvedavosti odfotografovať aj ľudia, ktorí by sa inak fotiť nechceli. Mám rád vôňu vývojky, celý proces, tú alchýmiu, ktorá musí prebehnúť, a až na jej úplnom konci je výsledok."
Vypočujte si Pálenicu Borisa Filana z roku 2020, v ktorej Alan Hyža hovorí o svojich fotografických začiatkoch, o tvorivej metóde a nesmiernej trpezlivosti.
Blok publicistiky pripravuje redaktor Marián Grebáč.
[foto: Michal Svítok, TASR]