Boris a Brambor
Boris a Brambor

Pálenica - Tibor Huszár

Pálenica - Tibor Huszár

Na Rádiu Pyramída si pripomenieme nedožité 68. narodeniny Tibora Huszára. Bol považovaný za najvýznamnejšieho slovenského fotografa 2. polovice 20. storočia. Medzi jeho najznámejšie publikácie patria Cigáni (1993), Portréty (1995), Koloman Sokol (1998).

„Tibor Huszár bol kľúčový pre slovenskú fotografiu v druhej polovici 20. storočia, od normalizácie do polovice 90. rokov. Vtedy bol najdôležitejší, najzaujímavejší, najlepší. Nebol typ reportéra, ktorý chodí na rôzne zákazky. Tibor mal svoju tému, rodnú Récu a Cigánov. A portréty. Jeho prístup bol typický pre autorov, ktorí chystajú výstavné či knižné projekty, ale ktorí nerobia pre časopisy," povedal teoretik fotografie a filmu Václav Macek, riaditeľ Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave.

Huszár fotil väčšinou čiernobielo. Podľa neho bola fotka dynamická, len keď mala dva tóny - čierny a biely a ostatné poltóny dávali fotke estetickú hodnotu. Aj v ére digitálnych fotoaparátov fotil stále na film. Bavilo ho vyvolávanie fotiek, považoval to za akúsi alchýmiu. „Fotografia je moja vnútorná sloboda, ale aj vnútorné väzenie ducha," vyznal sa umelec.

Tesne pred smrťou sa chystal vydať publikáciu Hombaj ma tuhavo (hojdaj ma silno, ako vo važeckom nárečí hovorievali deti), mala byť plná absurdných fotiek zo socializmu. Tibor Huszár zomrel 11. septembra 2013 u seba doma v Harmónii v Modre. O necelý mesiac 5. októbra mu jeho priateľ Boris Filan vzdal hold vo svojej Pálenici.

[text: Marián Grebáč, foto: Radovan Stoklasa]