Fenomén21
Fenomén21

Pred 70 rokmi zomrel majster lyrizovanej prózy Dobroslav Chrobák

Pred 70 rokmi zomrel majster lyrizovanej prózy Dobroslav Chrobák

Pripomíname si 70. výročie úmrtia spisovateľa Dobroslava Chrobáka. Ako vedúci krátkovlnného vysielania a potom ako oblastný riaditeľ Československého rozhlasu na Slovensku sa zaslúžil o rozvoj rozhlasového zariadenia a jeho povojnovú rekonštrukciu.

Dobroslav Chrobák je považovaný za významného reprezentanta lyrizovanej prózy. Knižne debutoval v roku 1937 zbierkou noviel Kamarát Jašek. Jeho najznámejším dielom je román Drak sa vracia (1943), ktorý sa dočkal aj filmovej adaptácie. Okrem prózy sa venoval literárnej a umeleckej kritike, publicistike, biografistike i edičnej činnosti.

Jednou z jeho najlepších noviel je Poviestka, v ktorej Ondrej Chomút vychováva svojho vnuka Ondriša, nemanželské dieťaťa, v odľahlej lesnej samote. Literárny kritik Valér Mikula o próze napísal:

Starý otec síce vynáša svojho vnuka do hôr, bližšie k „nebu" a zasľubuje ho Bohu, no v skutočnosti aj on zastupuje záujmy protikladné životu. Preto i jeho vlastná smrť, viac-menej prirodzená, je subtílnym, no logicky neústupným argumentom nadvlády „prirodzenosti" nad akoukoľvek ideológiou, ktorá ju chce premôcť. Napokon i samému Ondrejovi „cudzincovo zasiahnutie (to, že priviedol Ondreja k Eve a „ukázal cestu" Eve k Ondrejovi) videlo sa prirodzené."

Príbeh o sile prírody a víťazstve prirodzenosti v roku 1977 pre rozhlas zdramatizovala Brigita Hanáková. V réžii Vladimíra Ruska účinkujú: Gustáv Valach, Ladislav Chudík, Hana Bučinská, Vladimír Durdík ml. Majstrom zvuku bol Ivan Kulašík.

[text: Marián Grebáč, foto: TASR]