Kozmonaut Ivan Bella letel do kozmu ako 385. človek zo Zeme. Kým ruskí kozmonauti sa bežne pripravujú päť rokov, Slovákom muselo stačiť 11 mesiacov. Raketa s kozmickou loďou Sojuz TM-29 odštartovala 20. februára 1999 presne o 5. hodine 17. minúte SEČ z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. S Ivanom Bellom boli na palube veliteľ Viktor Afanasiev z Ruska a inžinier Jean-Pierre Haigneré z Francúzska.
Fáza letu, v ktorej raketa vyniesla kozmickú loď mimo zemskej atmosféry, trvala len 8 minút a 46 sekúnd. Náročný bol približovací manéver so stanicou Mir vo výške 350 kilometrov nad Zemou, keď sa obe telesá museli spojiť v rýchlosti 28 000 km/h.
Ivan Bella vo vesmíre realizoval vedecký program, nazvaný Štefánik. Výskumné úlohy z oblasti medicíny, biológie a fyziky navrhli Ministerstvo školstva a Slovenská akadémia vied. Najväčšiu pozornosť pútal projekt Prepelica (liahnutie japonských prepelíc vo vesmíre), ktorý mal byť príspevkom k riešeniu stravovania v kozme.
Ivan Bella strávil vo vesmíre 7 dní 21 hodín 56 minút 19 sekúnd, pričom 125-krát obletel Zem. Úspešne pristál v zasneženej kazašskej stepi, asi 300 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Astany.
Pobyt prvého Slováka v histórii vo vesmíre sa uskutočnil vďaka medzivládnej dohode o vyrovnaní dlhu ZSSR a Ruskej federácie voči SR. Na let bolo vyčlenených z deblokácie ruského dlhu 20 miliónov amerických dolárov.
Vypočujte si rozhovor s Ivanom Bellom, ktorý v roku 2019 pri príležitosti 20. výročia jeho vesmírneho letu pripravil redaktor Michal Herceg do relácie Hosť Rádia Regina.
[text: Marek Puškáš, foto: Vladimír Benko, TASR]