Slovenské národné povstanie je jednou z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín. Vďaka SNP sa Slovensko stalo členom víťaznej spojeneckej koalície, ktorá porazila fašizmus. Povstanie bolo dôkazom, že s hitlerovským Nemeckom kolaborujúca vláda na čele s prezidentom Jozefom Tisom nereprezentuje názory a vôľu väčšiny obyvateľov.
Dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo 60 000 vojakov armády a 18 000 partizánov. Udržanie povstaleckého územia počas tohto obdobia v tyle sovietsko-nemeckého frontu, rozsah, dĺžka a vojenský význam povstania ho zaraďujú k najvýznamnejším antifašistickým vystúpeniam.
Historiografická interpretácia SNP prešla za posledné desaťročia zložitým a protirečivým vývojom: od zvelebovania až po spochybňovanie a zatracovanie, od prekrúcania faktov a prisvojovania si zásluh až po triezve hodnotenie skutočného významu.
O objektívne hodnotenie SNP sa v roku 1994 pokúsil Emil Benčík v štvordielnom umelecko-dokumentárnom pásme Dies veritatis - Deň pravdy. Opieral sa o písomné a zvukové dokumenty z rozhlasového archívu i svedecké výpovede priamych účastníkov povstania. Cyklus, ktorý získal Cenu Literárneho fondu, pripravili režisér Vladimír Rusko a majster zvuku Vladimír Marko. Účinkujú: Vladimír Minarovič, Darina Vašíčková, Karol Strážnický a Vladimír Štefuca.
[text: Marek Puškáš, foto: TASR]