„Láska je nesmrteľná, ide za hrob. Netlie, len horí večne, horí ako život."
Týmto mottom uvádza Rudolf Jašík svoj román Námestie svätej Alžbety, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie diela slovenskej literatúry s tematikou druhej svetovej vojny. Hrôzu fašizmu autor približuje prostredníctvom individuálnych osudov, keď rozpráva tragický príbeh o láske osemnásťročného Igora Hamara k židovke Eve Weimannovej.
Spisovateľ Rudolf Jašík od roku 1938 aktívne pôsobil v protifašistickom odboji. Odsedel si za to päť mesiacov vo väzení. Následne musel narukovať do nacistickej armády a odvelili ho na východný front. Na Ukrajine sa pokúsil prejsť na sovietsku stranu. Keď v januári 1944 strhol v krčme obrazy Tisa a Hitlera a rozšliapal ich, odsúdili ho na trest smrti. Po amnestii sa pripojil k partizánskemu oddielu na Kysuciach.
Hrozba fašizmu je dnes, keď sa Ukrajina bráni vojenskej agresii Putinovho Ruska, aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Pri príležitosti 105. výročia narodenia Rudolfa Jašíka uvádzame dramatizáciu románu Námestie svätej Alžbety z roku 1960. Pre rozhlas upravil Ján Pavlec. V réžii Milana Semíka účinkujú: Karol Machata, Viera Bálinthová, Jozef Kroner, Eva Poláková, Andrej Bagar, Ctibor Filčík, Eva Krížiková, Ladislav Chudík a ďalší.
[text: Marek Puškáš, foto: Slovenský filmový ústav]